Flaş... Flaş... Beyrut'ta dehşet patlama görüntüleri; Atom bombası gibi yayıldı

Flaş... Flaş... Beyrut Limanı'nda büyük patlama... Dehşetin görüntüleri; Atom bombası gibi patladı

Son dakika haberine göre, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta eski Başbakan Saad el-Hariri'nin evi yakınlarında büyük bir patlama meydana geldi. Yaşanan şiddetli patlamanın ardından ölü ve yaralıların olduğu bildiriliyor.  

Beyrut resmi haber Ajansı Hükümet binasının da zarar görüdüğü, ilk patlamanın ardından ikinci bir patlamanın da limandaki patlayıcı yüklü bir depoda geçekleştiğini duyurdu. 

 

beyrut-tw-16-9-1596559683.jpg

 

Flaş... Netanhayu: Hizbullahın bir hücresini vurduk dedi ama İsrailli yetkililer iddiayı yalanladı. 

Söz konusu yetkililer, İsrail'in olayla bağlantısını reddederek, patlamanın kaza olabileceğini ifade etti.

Netanyahu'nun açıklamalarının patlamadan bir kaç saat önce yapıldığı aktarıldı. 
 

El Arabia ve El Hadat Hizbullah'ın füze deposunun vurulduğunu haberlerinde geçti. 

https://abcgazetesi.com/flas-flas-beyrut-dehser-goruntuleri-atom-bombasi-gibi-patladi-353841… #sondakika #patlama #flaş #israil

 

Gazeteci Nalan Yazgan Beyrut dönüşü sonrası sıcağı sıcağına Halk Tv ekranlarına bağlandı. İsrail'in saldırı gerçekleştirdiğine dair iddialara ilişkin konuşuldu. 

Yazgaz; Uzman arkadaşlarımız bu kadar büyük şiddetli bir patlamanın araba bombası ile gerçekleştirilemeyeceğini patlamada kimyasal izlerine rastlandığı aktardı.

Yazgan 100'lerce yaralı ve çok sayıda can kaybının olduğunu aktardı.

LÜBNAN HİZBULLAHI: "BEYRUT'TAKİ PATLAMADA SİLAH DEPOLARIMIZIN HEDEF ALINDIĞI İDDİASI GERÇEK DIŞIDIR"

Lübnan Hizbullah'ı başkent Beyrut'taki patlamanın kaynağının, İsrail tarafından kendilerine ait silah depolarına yönelik gerçekleştirilen bir saldırı olduğu iddiasını yalanladı.

Hizbullah'a yakın kaynaklar ülkenin yerel medyasına yaptığı açıklamada, Beyrut'taki patlamanın, kendilerine ait silah depolarında meydana geldiği ve saldırının İsrail tarafından gerçekleştirildiği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.  

eemml5ux0au5wmw.jpg


KORKUTAN AÇIKLAMA: YÜZLERCE KİŞİ YARALANDI

Kızılhaç Örgütü yetkililerinden Georges Kettaneh, yaptığı açıklamada, patlama nedeniyle yüzlerce kişinin yaralandığını belirtti. Patlamada ölülerin de olduğunu aktaran Kettaneh, sayı hakkında herhangi bir detay vermedi. Öte yandan Lübnan Kızılhaç Örgütü, twitter hesabı üzerinden yayınladığı açıklamada, kendi bünyesinde ve ülkenin farklı bölgelerinde bulunan tüm ambulansların Beyrut'ta gönderildiği bilgisini paylaştı. 

 

eelfkacwoaa8nr9.jpg

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta şiddetli patlama: 50 ölü, 2 bin 700 yaralı4 Ağustos 2020 Salı  

 Lübnan Sağlık Bakanı Hamad Hasan, patlamada en az 50 kişinin öldüğünü, 2 bin 700 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Yerel medyada ise ölü sayısının açıklanan resmi rakamlardan çok daha fazla olduğu ve patlama nedeniyle Hristiyan Ketaib Partisi Genel Sekreteri Nizar Necaryan öldüğü ileri sürüldü.

BAŞBAKAN DİYAB: HESAP SORULACAK

Lübnan Başbakanı Hassan Diyab, patlamaya ilişkin ilk açıklamasında, “Lübnan’da bugün yaşanan felaketin sorumlularından hesap sorulacak” ifadesini kullandı.

ESKİ BAŞBAKAN HARİRİ’NİN EVİNDE BÜYÜK HASAR

Eski Başbakan Saad el-Hariri’nin evinin yakınlarında meydana gelen patlama sonucu Hariri’nin evinde ve çevre binalarda büyük hasar oluşurken, eski Başbakan’ın sağlık durumunun iyi olduğu ve olayı takip ettiği belirtildi.

Patlama nedeniyle başkentteki Uluslararası Refik el-Hariri Havalimanı, hükümet binası ve Muhammed el-Emin Camisi’nin yanı sıra çevre binalar, araçlar ve caddelerde büyük hasar oluştu.

HİROŞİMA VE NAGAZAKİ’YE BENZETTİ

Beyrut Valisi Mervan Abbud, limandaki patlamayı anlatırken gözyaşlarına boğuldu. Patlamayı Hiroşima ve Nagazaki’ye benzetti. Abbud, burada yaptığı açıklamada, Beyrut’un felaket bölgesi haline geldiğini ve hasarın yüksek olduğunu belirtti.

BÜYÜKELÇİ ÇAKIL: 2 TÜRK YARALANDI

Türkiye’nin Beyrut Büyükelçisi Hakan Çakıl, yaşanan büyük patlamalar sonucu başkent Beyrut’un korkunç şekilde sarsıldığını belirterek, patlamanın olduğu bölgeye oldukça yakın bir noktada bulunan Türkiye’nin Beyrut Büyükelçiliği rezidansının hasar gördüğünü ve o nedenle de oradan ayrılmak durumunda kaldıklarını kaydetti.

Çakıl, ilk belirlemelere göre patlamada 2 Türk vatandaşının yaralandığı bilgisine ulaştıklarını ve yaralıların durumlarının iyi olduğunu ifade etti.

THY PERSONELİ HAFİF YARALANDI

Türk Hava Yolları (THY), Lübnan’ın başkenti Beyrut’taki patlamanın etkisiyle THY ofisinin camlarının kırılması nedeniyle bir personelin hafif yaralandığını bildirdi.

THY Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamada, patlamanın etkisiyle camları kırılan ofiste hafif yaralanan personelin muhasebe şefi olduğu belirtilerek, “Beyrut Havalimanı’nda operasyona engel olacak bir durum olmadığı bilgisi üzerine 17.05 ‘utc’ kalkışlı TK-826 seferimiz operasyona devam etmektedir.” denildi.

Beyrut Valisi Mervan Abbud, limandaki patlamayı anlatırken gözyaşlarına boğuldu. Abbud, patlamayı Hiroşima ve Nagazaki’ye benzetti.

Patlamanın etkisiyle balkonlar yıkıldı

AFP’nin bölgedeki muhabiri, Beyrut’un ticaret bölgesi olan ve iş yerlerinin yoğun olduğu Hamra’daki tüm binaların dış cephelerindeki camların kırıldığını aktardı. Reuters’a konuşan bir görgü tanığı ise bölgedeki binaların balkonlarının, patlamanın etkisiyle yıkıldığını anlattı.

KKTC’DEN HİSSEDİLDİ

Lübnan eski Başbakanı Hariri’nin evinin patlamanın yaşandığı alana oldukça yakın olduğu belirtildi.  Patlamanın KKTC’den de hissedildiği ifade edildi.

TRT ÇALIŞANLARI YARALANDI 


Öte yandan, TRT ofisi çalışanlarının yaralandığı kaydedilen olayda 2 kilometrelik alanın yok olduğu ifade edildi. Dumanların şehrin büyük bölümünden görülebildiği belirtilirken resmi makamlarca henüz bir açıklama yapılmadı.

PATLAMAYI IŞİD ÜSTLENDİ 


CNN International, IŞİD terör örgütünün Beyrut’taki patlamayı üstlendiğini bildirdi. IŞİD, Beyrut’ta onlarca insanın öldüğü patlamayı kendilerinin düzenlediğini iddia etti.

 

ekran-alintisi-001.jpg

 

 

Watch the scene of a large explosion as thick smoke rises from Lebanon's capital Beirut https://t.co/ot2sUqG4wf

— Reuters (@Reuters) August 4, 2020

 

#VIDEO 1st images of the large explosion in Lebanon's capital Beirut pic.twitter.com/2qTBNbR1yf

— AFP news agency (@AFP) August 4, 2020

 

İlgili Haberler