Flaş! HDP’den MHP’ye ‘kapatma davası’ yanıtı

Flaş! HDP’den MHP’ye ‘kapatma davası’ yanıtı

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, 'kapatma davası' tartışmalarıyla ilgili konuştu.

 

Artı TV'ye konuk olan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin HDP'nin kapatılması için Yargıtay'a yaptığı çağrıyı ve HDP'nin kapatılmasının ne anlama geldiğini üzerine değerlendirmelerde bulundu. Sancar, 'kapatma tehdidi'nin sadece HDP'ye yönelik olmadığını belirterek, amacın bütün muhalefeti sindirmek olduğunu söyledi. Muhalefetin bu konuda daha cesur davranması gerektiğini söyle Sancar, devam etti: "İktidara göre bir defa Türkiye'nin her tarafı hain, dört bir yanı terörist dolu. Kendileri dışında kalan herkes kötü, vatan haini ve terörist. Peki kendilerinin oyu ne kadar? Kim oy verirse versin, oy veren herkese benim saygım var o ayrı. Ama kendileri yüzde 10 bile değilken kalan herkesi hainlikle, teröristlikle suçlayan anlayışın bu ülkeye huzur ve barış vaat etmesi mümkün mü? Hayır. Bu ülkede gerilim ve çatışma ihtimalinin canlı kalması dışında hiçbir şey vaat etmiyor.

"MUHALEFET DAHA CESUR OLMALI"

Muhalefete gelelim... Ben tabii ki kapatma tehdidinin sadece HDP'ye yönelik olmadığını çok rahat söylerim. Biz ne yapacağımızı biliriz, o bizim görevimiz. Bizim kendi seçmenimize, halkımıza ve bu ülkede yaşayan herkese karşı sorumluluğumuz. Biz onları yerine getireceğiz. Ama bu mesele sadece HDP meselesi değildir. Mesele Türkiye'nin, Türkiye'de yaşayan her bir insanın geleceği meselesidir. Bu ülkede şu yoksulluğa, işsizliğe, pandemide yaşanan rezalete karşı daha insanca ve daha demokratik bir gelecek kurma hayalinin saldırıya uğramasıdır, yapılan şey budur. Şimdi bunlar sadece HDP'nin meselesi olarak görülebilir mi? Hayır, bazen söylüyorum muhalefet daha cesur davranmalı. Esasen daha cesur davranmadığında hani bazen ejderhayı sakinleştirmek için 'uslu dur' denir ya, öyle olmuyor... Yani bir canavarla karşılaştığınızda onu sakinleştirmek için uslu durma telkinlerinin sonuçta o canavarı sizi yemeğe daha fazla heveslendirdiği unutulmasın." 

"DENESİNLER GÖRSÜNLER"

'MHP'nin gerilim üzerinden beslendiğini, dava açılırsa hukuksuzluk olacağını ve başsavcılığın vicdanen dava açmayacağına' inandığını söyleyen Sancar, "HDP kapatılırsa sonuçlarının ne olacağı" yönündeki bir soruya ise, "Denesinler görsünler" yanıtını verdi.

Politika