Flaş iddia! ‘İlk koronavirüs aşıları kusurlu olabilir’

Flaş iddia! ‘İlk koronavirüs aşıları kusurlu olabilir’

İngiltere Aşı Görev Gücü Başkanı Kate Bingham, ilk uygulanacak koronavirüs aşılarının kusurlu olabileceğini söyledi. Bingham, "Aşılar herkes için faydalı olmayabilir" dedi.

 

İngiltere Aşı Görev Gücü Başkanı Kate Bingham, ünlü tıp dergisi Lancet için bir makale kaleme aldı. Bingham, ilk nesil yeni tip koronavirüs aşılarına karşı iyimser olunmaması gerektiği konusunda uyardı. Salgından kurtulmanın tek yolunun "aşılama" olduğunu kaydeden Bingham, makalesinde "İlk üretilecek aşılar muhtemelen mükemmel olmayacak. Yeni nesil aşılar kusurlu olabilir ve herkes için faydalı olmayabilir. Buna hazırlıklı olmalıyız." ifadelerini kullandı.

OXFORD AŞISI

İngiltere'de Oxford Üniversitesi Jenner Enstitüsü ile Oxford Aşı Grubu iş birliğinde geliştirilen ve üretim lisansı İngiliz-İsveç ilaç şirketi AstraZeneca tarafından satın alınan aşı adayı "AZD1222" için İngiltere ve Hindistan’da 2'nci ve 3'üncü aşama, Brezilya, Güney Afrika ve ABD’de 3'üncü aşama klinik denemeler yürütülüyor. Dünya çapında 30 bin sağlıklı gönüllü üzerinde test edilmesi hedeflenen aşı adayı için ABD 1,2 milyar dolar kaynak sağlarken, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri testlerin başarılı olması halinde şirketten 400 milyon doz aşı satın alma konusunda anlaştı. Hindistan Serum Enstitüsü (SII) iş birliğiyle denemelerde kullanılmak üzere milyonlarca doz aşı üreten şirket, aşı adayının ekimin sonunda acil kullanıma hazır hale getirilmesini hedefliyordu.

Bilim Teknoloji