Flaş iddia: Tarım Bakanı değişimi için lobicilik faaliyeti

Flaş iddia: Tarım Bakanı değişimi için lobicilik faaliyeti

Kabine değişikliği hâlâ gündemde. İddiaya göre; Tarım ve Orman Bakanlığı üzerinde ise lobicilik faaliyetleri yürütülüyor. Faaliyetlerin altında yatan motivasyonun ise tarım politikaları değil, GÜBRETAŞ'ın altın madeni sahası olduğu söyleniyor.

Kabine değişikliği haftalardır Türkiye'nin gündeminde. AK Partili yöneticiler de kabine değişikliğinin olacağı yönünde sinyaller vermişti. Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın aktardığı kulis bilgisine göre; Tarım ve Orman Bakanlığı üzerinde lobi faaliyetlerinin yürütüldüğü konuşuluyor.

İddiaya göre, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin yerinde kalması ancak değişecekse de güçlü bir isim olmaması yönünde lobi faaliyetleri yürütülüyor. Kulislerde konuşulduğu iddia edilen lobicilik faaliyetinin merkezinde ise GÜBRETAŞ'ın altın madeni hikâyesi bulunuyor.

Lobi faaliyetleri nasıl yürütülüyor?

Özellikle ‘itibarlı bir iş insanı' üzerinden kabine değişimine yönelik süreç yakından takip edilirken, bu süreci takip edenlerin muhtemel kabine değişiminde Tarım Bakanlığına siyaseten güçlü bir ismin bakan olarak atanmaması için farklı lobi faaliyetleri yürüttükleri kulaktan kulağa aktarılıyor. Bu kesimin Bakan Pakdemirli isminden hiçbir rahatsızlıkları bulunmadığı ancak değişmesi durumunda yerine gelecek isimle yakından ilgilendikleri belirtiliyor. Siyaseten güçlü bir ismin bakan olarak atanmasını kesinlikle istemeyen bu kesim, kendilerini garantiye almak için de ‘itibarlı iş insanı’ üzerinden eski bir bürokratın ismini Beştepe’ye ilettikleri vurgulanıyor.

Tarım politikaları değil, altın madeni

Sadettin İnan'ın iddiasına göre; bu faaliyetlerin temelinde tarım politikaları yok. GÜBRETAŞ'ın altın madeni sahası, kimin Tarım Bakanı olacağı konusunda daha belirleyici görülüyor.

GENEL