Flaş… Kılıçdaroğlu ve Temelli ‘kayyum darbesi’ için bir araya geldi!

Flaş… Kılıçdaroğlu ve Temelli ‘kayyum darbesi’ için bir araya geldi!

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu; HDP Eşbaşkanı Sezai Temelli, TBMM Başkanvekili Mardin Milletvekili Mithat Sancar ve HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan ile Tunceli Milletvekili Alican Önlü’yü kabul...

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu; HDP Eşbaşkanı Sezai Temelli, TBMM Başkanvekili Mardin Milletvekili Mithat Sancar ve HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan ile Tunceli Milletvekili Alican Önlü’yü kabul etti. HDP'den görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, "CHP heyetiyle yapılan görüşmede başta kayyum darbesi olmak üzere demokrasi ittifakı, yeni anayasa ve yargı reformu gibi pek çok konu ele alınarak değerlendirilmiştir" denildi.

HDP heyeti, Meclis'te CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'yla görüştü. Görüşmede, 'belediyelere kayyum atanması, demokrasi ittifakı ve yargı reformu' gibi konuların ele alındığı açıklandı.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP Eşbaşkanı Sezai Temelli, TBMM Başkanvekili Mardin Milletvekili Mithat Sancar ve HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan ile Tunceli Milletvekili Alican Önlü’yü kabul etti.

Görüşmeye Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ve Grup Başkanvekili Engin Özkoç eşlik etti.

HDP’DEN AÇIKLAMA

Görüşmeye ilişkin HDP’den şu açıklama yapıldı: “CHP heyetiyle yapılan görüşmede başta kayyum darbesi olmak üzere demokrasi ittifakı, yeni anayasa ve yargı reformu gibi pek çok konu ele alınarak değerlendirilmiştir.

Karşılıklı değerlendirmelerde, Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir belediyelerine kayyım atamalarının bir siyasi darbe olduğunda hemfikir olunmuştur. Demokratik ilke ve değerleri savunan kararlı bir ortak tutumun önemine vurgu yapılmıştır. Verimli geçen görüşmede, muhalefetin ülkenin bütün önemli meselelerinde istişare içinde olmasının ve birlikte çözüm arayışının değerli olduğu belirlenmiştir.”

CHP: MİLLET İRADESİ YOK SAYILDI

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak da, görüşmenin bugün gerçekleştiğini söyledi. “Saray milletin iradesini yok saymıştır. Sarayın kibir abidesi 23 Haziran’dan ders almamıştır” diyen Öztrak “Daha başkanlara mazbataları verilmeden kayyum süreci başlatıldığı açıktır. Kayyum atayacaksınız neden seçime girmelerine izin verdiniz? Bu karar hukuki değil, siyasidir. İktidar sandıkta yenildiği siyasi rakiplerini elindeki devlet gücünü terörle mücadele gerekçesiyle istismar ederek yargı kararı olmadan tasfiye etmeye kalkarsa buna en hafifinden mızıkçılık denir” yorumunda bulundu.

DARBEYİ TATİLDEYKEN ÖĞRENEN CUMHURBAŞKANI MI OLUR?

Öztrak, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kentteki sağanak yağış sırasında tatilde olmasına yönelik ithamlarına ise “Kendileri darbe girişiminde Marmaris’te çalışma kampında mıymış? Darbe girişimini tatildeyken öğrenen Cumhurbaşkanı olur mu?” karşılığını verdi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika