Ford Türkiye ikinci elektrikli minibüsün üretimine başlayacak

Ford Türkiye ikinci elektrikli minibüsün üretimine başlayacak

Daha önce 2024 yılına kadar 9 yeni elektrikli ticari araç piyasaya süreceğini açıklayan Ford, geçtiğimiz günlerde elektrikli Transit modelini görücüye çıkarmıştı.

Şirket, şimdi de tamamen elektrikli Tourneo Custom modelini 9 Mayıs'ta tanıtmaya hazırlanıyor.

Ford'un önümüzdeki süreçte piyasaya süreceği iki binek araç da Volkswagen'in MEB platformunu kullanacak.

2023 yılında Avrupa'da satışa sunulması planlanan Tourneo Custom ise, içten yanmalı motorlu modellerin kullandığı platformun dönüştürülmüş bir versiyonu üzerine inşa edilecek.

Özellikleri henüz açıklanmadı

Tourneo Custom'ın teknik detaylarıyla alakalı henüz bilgi paylaşılmadı. Ancak yayınlanan görsellerden boydan boya uzanan ışık imzasını ve arkadaki dört parçadan oluşan dikey stopları görebiliyoruz.

Türkiye'de üretilecek

Tıpkı E-Transit gibi elektrikli Tourneo Custom da Ford Otosan tarafından Türkiye'de üretilecek.

Elektrikli ilk Ford Transit banttan inmişti

İlk elektrikli Ford Transit modeli, geçtiğimiz günlerde Kocaeli fabrikasında banttan indirildi. Böylece, öncelikle Avrupa pazarlarında satışa çıkacak elektrikli E-Transit üretimi, Kocaeli'de resmen başlamış oldu.

Ford Otosan, bu adımla birlikte Ford’un Avrupa’daki elektrikli ticari araç üretim üssü haline geliyor.

İlk üretimi tamamlanan elektrikli Transit, değişik gövde tipleri, hızlı ve normal şarj üniteleri ile satılacak.

Türkiye'de üretilen ilk tam elektrikli ticari araç

Batarya montajı dahil Türkiye’de üretilen ilk tam elektrikli ticari aracın üretim sorumluluğu ile Ford Otosan Kocaeli Fabrikaları da Türkiye’nin ilk elektrikli araç entegre üretim tesisi konumuna ulaştı.

315 kilometreye kadar menzile sahip Ford E-Transit, güçlü batarya kapasitesi ile ortalama filo kullanıcılarının günlük olarak sürdüklerinden 3 kat daha fazla mesafe kaydedebiliyor.

Van, çift kabin van ve kamyonet gibi üç farklı gövde seçeneğiyle sunulacak E-Transit, hem AC hem de DC hızlı şarj özelliğine sahip.

Böylece AC şarj ile yaklaşık 8,2 saatte yüzde 100 şarj olabiilen araç, 115 kW DC Hızlı şarj özelliği ile de 34 dakika içinde yüzde 15’ten yüzde 80’e kadar şarj gerçekleştirebiliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Otomotiv