Formula 1 taraftarı, mafya lideri sanılıp gözaltına alındı

Formula 1 taraftarı, mafya lideri sanılıp gözaltına alındı

Hollanda'ya Formula 1 yarışı izlemeye gelen bir İngiliz taraftar, İtalyan mafya babası zannedilerek gözaltına alındı.

İngiltere'nin Liverpool şehrinden Hollanda Grand Prix'sini izlemeye gelen Formula 1 taraftarı, üst düzey bir İtalyan mafya lideriyle karıştırııldı. Mafya lideri sanılan şahıs Hollandalı yetkililer tarafından gözaltına alındı.

Mark L. adlı kişinin hatalı bir şekilde Sicilyalı suç lordu Matteo Messina Denaro olduğundan şüphelenildi. 54 yaşındaki Mark, Lahey'de oğluyla yemek yerken Hollanda polisi tarafından gözleri bağlanarak götürüldü.

Savcılara göre 5 Eylül'de Hollanda Grand Prix'sini izleyen Formula 1 taraftarının daha sonra serbest bırakıldığını söyledi.

59 yaşındaki Denaro, "Avrupa'nın en çok aranan adamı” olarak nitelendiriliyor ve 1993'te 10 kişinin ölümüne ve 93 kişinin yaralanmasına neden olan bombalamalarla ilişkilendiriliyor. Diabolik olarak da anılan mafya lideri, Netflix'in Dünyanın En Çok Aranan Suçluları (World’s Most Wanted) belgeselinde de yer almıştı.
 

Mark'ın avukatı Leon van Kleef, Liverpoollu Mark'ın "(olay) gülünç olduğu için öfkeli ve hayret içinde olduğunu ve kahkahalar attığını" söyledi.

Avukat, "Bir an bir şeyler atıştırdığınızı ve sonra bir anda Hollanda'da maksimum güvenlikli bir hapishanede oturduğunuzu hayal edin” diye ekledi.

Van Kleef, olayı müvekkili için bir "kabus" olarak nitelendirdi. Avukat, şöyle devam etti:

O normal bir Formula 1 hayranı. Mafya lideri olmadığından hep emindim. Böylesine güçlü bir Liverpool aksanına sahip olmak için dahi bir İtalyan olması gerekirdi.

Denaro, 1993'ten beri yetkililerden kaçıyor ve 50 cinayetten aranıyor. 2006'da üst düzey mafya liderleri Bernardo Provenzano ve 2007'de Salvatore Lo Piccolo'nun tutuklanmasından sonra Sicilya mafyası dünyasında babaların babası kabul ediliyor.

Hollanda Başsavcılığı'nın bir sözcüsü, Mark L.'nin İngiliz vatandaşı olduğunu belirttiğini ve masum olduğunu söylediğini, "olumsuz" sonuç veren soruşturmanın sonucunda da serbest bırakıldığını bildirdi.

 

Kaynak: Independent Türkçe

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya