Fransa eski Başbakanı’na hapis şoku!

Fransa eski Başbakanı’na hapis şoku!

Fransa'da eski BaşbakanFransa Eski Başbakanı François Fillon, yolsuzluk suçundan dolayı 3 yılı ertelenmiş toplam 5 yıl hapis cezasına ve 375 bin euroluk para cezasına çarptırıldı. Aynı zamanda Eski Başbakan Fillion’a 10 yıl...

Fransa'da eski Başbakan

Fransa Eski Başbakanı François Fillon, yolsuzluk suçundan dolayı 3 yılı ertelenmiş toplam 5 yıl hapis cezasına ve 375 bin euroluk para cezasına çarptırıldı. Aynı zamanda Eski Başbakan Fillion’a 10 yıl siyasetten uzak kalma cezası verildi.

Fransa’da 2007-2012 yılları arasında Başbakanlık görevini yürüten François Fillion’a "eşi ve çocuklarına devlet bütçesinden para ödetmek, kamu malını zimmete geçirmek ve sahtecilik" suçlarından 3 yılı ertelenmiş toplam 5 yıl hapis cezası ve 375 bin euroluk para cezası verildi.

Yargı kararına göre; Fillion’un eşi de yolsuzluk suçlamasından dolayı üç yıl tecilli hapis cezasına ve 375 bin Euro para cezasına çarptırıldı.

Aynı davada yargılanan Fillion’ın o dönem yardımcısı olan Marc Joulaud hakkında da, üç yıl tecilli hapis cezası ve 20 bin Euro da para cezası verilmesi kararlaştırıldı.

Mahkeme hem Fillion ve eşinin hem de Joulaud’ın o dönemde yolsuzluktan elde ettiği 1 milyon Euro'yu da geri istedi.

Mahkeme sonrasında avukatları Antonin Levy aracılığıyla masum olduklarını iddia eden Fillon çifti karara itiraz edeceklerin, davayı temyize götüreceklerin açıkladı.

Son Dakika Haberleri