Fransa'da askerlerden bir bildiri daha: İç savaş yaklaşıyor

Fransa'da askerlerden bir bildiri daha: İç savaş yaklaşıyor

Fransa'da bir grup askerin yayımladığı ve İslamcılığa taviz verildiği için ülkenin tehlikede olduğu öne sürülen bildiride, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron sert bir dille uyarıldı.

Fransa'da 20 aşırı sağcı general, geçtiğimiz ay internet üzerinden bir bildiri yayımladı. Bildiride hükümete çağrı yapıldı ve ülkedeki durumun kontrol altına alınmaması durumunda ordunun müdahale edeceği tehdidinde bulunuldu.

Askerler bir bildiri daha yayımladı. İslamcılığa taviz verildiği için ülkenin tehlikede olduğu öne sürülen bildiride, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron sert bir dille uyarıldı.

Sağcı Valeurs Actuelles dergisinde yayınlanan mektubun arkasında kaç askerin olduğunun bilinmediği ve mektubun imzaya açık olduğu kaydedildi.

Macron'a ve hükümete seslenilen mektupta, "Burada yetkinizin genişletilmesinden ve başkalarını ele geçirmenizden söz etmiyoruz. Ülkemizin bekasından söz ediyoruz, ülkenizin bekasından söz ediyoruz" ifadeleri yer aldı.

Kendilerini "ordunun genç jenerasyonundan olan görevli askerler" olarak tanıtan mektup yazarları, "Bu jenerasyon, topraklarımızda imtiyazlar verdiğiniz İslamcılığı yok etmek için hayatını sundu" dedi.

2015 yılındaki cihatçı saldırılarının ardından başlatılan güvenlik operasyonlarına katıldıklarını belirten imzacı askerler, bazı dini toplulukların Fransa'yı "alay, aşağılama ve hatta nefret öğesi" olarak gördüklerini savundu.

Mektupta, "Ülkede eğer bir iç savaş çıkarsa, ordu kendi topraklarında düzeni sağlayacaktır. Fransa'da iç savaş yaklaşıyor ve siz de bunu çok iyi biliyorsunuz" denildi.

Dünya