Fransa'da bir çiftçi 4G antenini yerinden kaldırdı: İneklerimin sağlığı için yaptım

Fransa'da bir çiftçi 4G antenini yerinden kaldırdı: İneklerimin sağlığı için yaptım

Bölge idare mahkemesi, ciddi bir tehlikenin olmadığını açıklamıştı

Fransa'nın Haute-Loire bölgesinde bir çiftçi, ineklerin sağlığını kötü etkilediği gerekçesiyle çiftliğinin yakınındaki 4G antenini söktü.

Fransız basınındaki haberlere göre, Mazeyrat d'Allier köyünde yaşayan çiftçi Frederic Sager, Danıştay'ın, 4G anteninin devre dışı bırakılması kararını reddetmesine karşı eyleme geçti. Kendisine destek veren köy halkının bir kısmının eşliğinde anteni kaldıran Sager, tekrar kurmaya kalkanları durduracaklarını söyledi.

Sager, çiftliğine 200 metre uzaklıkta bulunan 4G anteninin geçen yıl temmuz ayında kurulmasından bu yana ineklerinin sağlığının kötüleştiğini ve süt veriminin düştüğünü ve 200 hayvanından 50'sini anten nedeniyle kaybettiğini iddia ediyor.

Clermont-Ferrand İdare Mahkemesi, 23 Mayıs'ta antenin 2 aylığına faaliyet dışı bırakılarak bilirkişi çalışmasının yapılmasına karar vermiş, devlete ve işletmecilere antenin çalışmasını durdurmak için 3 ay süre tanımıştı. Danıştay ise 17 Ağustos Çarşamba günü verdiği kararda, bölge idare mahkemesinin ciddi bir tehlikenin varlığını tanımlamadığını ve hukuki bir hata olduğunu bildirerek kararı iptal etmişti.(AA)

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya