Fransa'daki bıçaklı saldırının detayları ortaya çıktı, fotoğraflar paylaşıldı

Fransa'daki bıçaklı saldırının detayları ortaya çıktı, fotoğraflar paylaşıldı

Fransa’nın Nice kentinde dün sabah saatlerinde meydana gelen bıçaklı saldırıya ait detaylar Savcı Jean François Ricard tarafından paylaşıldı.

Dün sabah saatlerinde elindeki 30 santimetrelik bıçakla üç kişiyi vahşice katleden teröristin ve kurbanlarının kimlikleri ortaya çıktı.

nice1.jpg

Fransa'nın güneyindeki Nice kentinde Perşembe günü Notre-Dame Kilisesi'nde ikisi kadın üç kişiyi bıçaklayarak öldüren kişinin Tunus'tan geldiği açıklandı.

 

nice2.jpg

Polis yaralananların da olduğu saldırı sonrası 21 yaşındaki zanlıyı vurmuştu. Öldürdüğü kişilerden birinin başını kesmeye çalıştığı iddia edilen ve hastaneye kaldırılan Brahim Aioussaoi adlı zanlının durumunun ağır olduğu duyuruldu.

nice3.jpg

Aioussaoi'nin 20 Eylül'de bir göçmen teknesiyle İtalya'nın Lampedusa adas üzerinden Avrupa'ya girdi ve 9 Ekim'de Paris'e geldi. İtalyan Kızılhaçı'nın kendisine verdiği bir belgeyle Fransa'ya giriş yaptığı tespit edildi.

nice4.jpg

Fransız savcılar, Aioussaoi'nin, İtalya'dan trenle Nice'e gittiğini söylüyor. Saldırıyla ilgili soruşturmayı Fransa, İtalya ve Tunus'tan dedektifler ortaklaşa yürütüyor.

nice5.jpg

Savcı Jean-Francois Ricard dün gazetecilere verdiği demeçte, Aoussaoui'nin tren istasyonundan saat 6.30 civarında Nice'e vardığını ve çabucak kıyafetlerini değiştirdiğini söyledi.

Güvenlik kamerası görüntüleri ise saat 8.30'da kiliseye geldiğini ve orada yaklaşık yarım saat kaldığını gösterdi.

nice6.jpg

Savcıların yaptığı açıklamaya göre Aioussaoi olay yerine bir sırt çantasıyla geldi. Çantadan kullanılmamış iki bıçak daha ve iki de cep telefonu çıktı.

Tunuslu bir yetkili, Brahim Aioussaoi'nin, militan olduğundan şüphelenilen bir kişi olmadığını söyledi.

nice7.jpg

 

Nice'e giden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "Fransa'nın değerlerinden vazgeçmeyeceğini ve teröre asla teslim olmayacağını" söyledi.

Macron ayrıca Fransa'da kiliseler ve okullar gibi halka açık yerleri korumakla görevlendirilen askerlerin sayısının 3 binden 7 bine çıkarılacağını açıkladı. Fransa'da saldırı sonrası ulusal güvenlik alarm seviyesi en üst düzeye çıkarıldı.

nice8.jpg

Saldırganın kurbanlarından birinin Brezilya doğumlu, 44 yaşındaki Simone Barreto Silva olduğu ortaya çıktı. Silva'nın yakındaki bir cafe'ye sığındıktan sonra hayatına kaybettiği öğrenildi. Silva'nın son sözleri, 'Çocuklarıma onları sevdiğimi söyleyin' oldu.

Notre Dame bazilikasının bir rahibi olan 54 yaşındaki Vincent Loques, günün ilk Ayini için hazırlanırken 21 yaşındaki Tunuslu göçmen Brahim Aoussaoui'nin kiliseye saldırmasının ardından vahşice öldürüldü.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya