Fransa'dan YPG açıklaması: Destek garantisi verdik!

Fransa'dan YPG açıklaması: Destek garantisi verdik!

Macron, Türkiye’nin arananlar listesinde bulunan Salih Müslim’in de çatısı altında faaliyet gösterdiği TEV-DEM’in eş başkanı Aysa Abdullah’ın da aralarında bulunduğu Kuzey Suriye’den isimlerden oluşan heyeti, Elysee...

Macron, Türkiye’nin arananlar listesinde bulunan Salih Müslim’in de çatısı altında faaliyet gösterdiği TEV-DEM’in eş başkanı Aysa Abdullah’ın da aralarında bulunduğu Kuzey Suriye’den isimlerden oluşan heyeti, Elysee Sarayı’nda kabul etti. Görüşmede Fransız askeri yetkililerin de yer aldığı belirtiliyor. Fransız basınına yansıyan haberlere göre Fransa, Menbiç’e asker göndermeye hazırlanıyor. Fransız askerlerinin bölgedeki ABD’li birlikleriyle koordinasyon içinde hareket edeceği belirtiliyor. Fransız özel birliklerinin de bölgede destek amaçlı konuşlandırılması gündemde.

Macron yaptığı açıklamada ise YPG’ye ''destek garantisi’ verdiklerini belirtti. Macron “DSG (ABD destekli Demokratik Suriye Güçleri) ile Türkiye arasında arabulucu olabiliriz. Fransa ABD ile anlaştı, Menbiç’e asker gönderecek'' ifadelerini de kullandı.