Fransız polisine soruşturma başlatıldı

Fransız polisine soruşturma başlatıldı

Fransız polisinin liseli öğrencileri elleri başlarının arkasında, dizlerinin üstüne çöktürdüğü görüntüler sosyal medyada büyük tepkiye sebep oldu. Anayasal hakları koruma görevini yürüten bağımsız denetim kurumu, liseli gençlerin gözaltına alınmasıyla alakalı soruşturma başlattı.

Paris'in batısında Mantes-la-Jolie kasabasında bir okulun önünde eylem yapan öğrencilerle polis arasında çıkan çatışmanın sonunda 140'dan fazla kişi gözaltına alınmıştı.

'ÇOCUK HAKLARININ KORUNMASI AÇISINDAN VAKALAR İNCELENİYOR'

Bağımsız Denetim Kurumu'ndan yapılan açıklamanda, "güvenlik güçlerinin işlerini yaparken profesyonel etik kurallarına uyup uymadıkları" ve çocuk haklarının korunması açısından vakanın inceleneceği belirtildi.

Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner ise gözaltıların "ciddi şiddet olaylarından sonra" gerçekleştiğini, eylemcilerin düzinelerce molotof kokteyli attıktan sonra gözaltına alındıklarını söyledi.

ÖĞRENCİLER HÜKUMETİN EĞİTİM POLİTİKALARINI PROTESTO EDİYORDU

Öğrenciler hükümetin eğitim reformlarını fırsat kısıtlaması ve eşitsizlik getireceği gerekçesiyle protesto ediyordu.

Le Monde gazetesi, polisin Saint-Exupery adlı okulda eylemcileri "silahlı bir grubun toplantısına katıldıkları" şüphesiyle gözaltına aldığını ve "giderek kontrolden çıkan bir duruma" müdahale etmek istediklerini yazdı.

Paris Belediye Meclisi'nin Komünist Parti'den seçilen üyesi Clémentine Autain, duvarın önünde yere diz çökmeye zorlanan öğrencilerin görüntülerinin "korkutucu, aşağılayıcı ve kabul edilemez" olduğunu söyledi.

Europe 1 Radyosu'na konuşan Fransız eğitim sendikası üyesi Frédérique Rolet de görüntüler için "dayanılmaz" dedi.

'TAHAMMÜL EDİLEMEZ'

Fransa'da Oxfam'ın başkanı Cécile Duflot okuldan gelen görüntülerin "tahammül edilemez" olduğunu söyledi ve Fransız liselerindeki öğrencilerin 1960'lı yıllardan beri gösteri yaptığını ekledi.

Polisin ölçüsüz müdahalede bulunduğunu söyleyen Duflot, "Biz okullarımıza barikat kurduk, sokakları işgal ettik. Hiçbirimiz ne gözaltına alındık ne de gaz yedik" dedi.

Fransız öğrenciler Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un üniversiteye giriş için gereken Bakalorya adlı bitirme sınavlarını değiştirme planlarına öfkeli.

Dünya