Fransız Senatosu, emeklilik reformunu onayladı

Fransız Senatosu, emeklilik reformunu onayladı

Fransa'da emeklilik yaşlarının yükseltilmesini öngören ve tepkilere niçin olan emeklilik reformu Fransız Senatosu'nda meydana getirilen oylama ile kabul edildi.

Fransa'da emeklilik yaşlarının yükseltilmesini öngören ve tepkilere sebep olan emeklilik reformu Fransız Senatosu'nda meydana getirilen oylama ile kabul edildi.

Fransa'da emeklilik yaşlarının kademeli olarak 62'den 64'e yükseltilmesini içeren ve tepkilere sebep olan emeklilik reformuna karşı ülke genelinde protestolar devam ederken, düzeltim paketi Fransız Senatosu'nda oylamaya sunuldu. Senatoda meydana getirilen oylamada, düzeltim paketi 112'ye karşı 195 oyla kabul edildi. Fransa Başbakanı Elisabeth Borne oylamanın peşinden yapmış olduğu açıklamada, hükümetin, düzeltim paketini parlamentodan geçirmek için de çoğunluğa haiz olduğuna inandığını söylerken, "Senato'da bu akşam emeklilik reformu ile ilgili meydana getirilen oylamada mühim bir adım atıldı" dedi.

Fransa Senato Başkanı Gerard Larcher ise, "Herkesin konuşmuş olduğu bu büyük irdelemenin sonuna geldik. Geçtiğimiz 2 Mart'tan beri neredeyse 10 gündür gece gündüz aralıksız çalıştık" ifadelerini kullandı. Komite tarafınca hazırlanacak nihai taslak, son oylama için hem Senato'ya hem de Ulusal Meclise sunulacak.

Fransız Senatörler geçtiğimiz perşembe günü, düzeltim paketinin bir maddesini 115'e karşı 201 oyla kabul etmiş, öteki maddeler için ise görüşmelerin devam edeceği belirtilmişti.

Emekli olabilmek için 2027'den itibaren 43 yıl çalışmış olmak gerekecek

Tartışmalı yasaya nazaran Fransa'da bu yıl eylül ayından itibaren emeklilik yaşı her yıl yılda 3 ay kademeli olarak artırılacak, emeklilik yaşı 2027'de 63 yıl 3 aya, 2030'da ise 64 yıla ulaşacak. Ülkede emekli olabilmek için 2027'den itibaren 43 yıl çalışmış olmak gerekecek. Fransa'da 62 olan emeklilik yaşı, Batı Avrupa'daki öteki birçok ülkeden daha düşük. Emeklilik yaşı İspanya'da 65 ve İngiltere'de 66 olurken, İtalya ve Almanya emeklilik yaşını 67'ye yükseltmeyi planlıyor. - PARİS

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.