'Fuat Avni hesabının başındaki kişinin kimliği belli oldu' iddiası

'Fuat Avni hesabının başındaki kişinin kimliği belli oldu' iddiası

Bakırköy Başsavcıvekiliğine getirilen Okan Özsoy’un tamamladığı dosyada Fuat Avni ekibi detaylı şekile anlatıldı. AKP'nin yayın organlarından Star'ın haberine göre, istihbarat paylaşımı kapsamında FBI hesabı yöneten...

Bakırköy Başsavcıvekiliğine getirilen Okan Özsoy’un tamamladığı dosyada Fuat Avni ekibi detaylı şekile anlatıldı. AKP'nin yayın organlarından Star'ın haberine göre, istihbarat paylaşımı kapsamında FBI hesabı yöneten kişinin ABD’de yaşayan Aydoğan Vatandaş olduğu bilgisini verdi. Hesabı ilk kuran ve bir süre yöneten Sait Sefa’dan sonra görevi üstlendiği ileri sürüldü.

İstihbarat Daire Başkanlığı'yla beraber yapılan teknik araştırma neticesinde hesabın gerçekten de Aydoğan Vatandaş tarafından kullanıldığı ve zaman zaman Türkiye’ye gelip gittiği ve söz konusu hesabı burada da kullandığı belirledi. Cihan Haber Ajansı New York temsilcisi ve Today's Zaman eski yazarı Aydoğan Vatandaş Twitter üzerinde ''fuat avni’ mahlası ile @fuatavni @fuatavnifuat @fuat avni_f @fuataliavni kullanıcı adlı hesapları yönettiği, Türkiye’ye giriş yaptığı tarihlerde ise doruk.net iletişim tarafından internet hizmeti sunulan ''WiSpotter’ isimli platform üzerinden Twitter erişimi sağladığı ve paylaşımlar yaptığı belirlendi.

Bu zamana kadar Fuat Avni olarak isimleri gündeme gelen ve aralarından Emre Uslu, Akif Mustafa Koçyiğit gibi isimlerin aslında Fuat Avni’ye bilgi ve istihbarat aktarımı yapan kişiler olduğu ileri sürüldü.

Fuat Avni'den sonra yeni fenomen: 'Kısa Seyfi' Ahmet Davutoğlu mu?

Yıllardır kim olduğu anlaşılmaya çalışılan Twitter fenomeni Fuat Avni’ye bilgi sızdırdığı öne sürülen bir başbakanlık çalışanının darbe girişimi kapsamında gözaltına alınmasıyla ''gizem’ alevlendi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre darbe girişiminin ardından başlayan tasfiyeler kapsamında, daha önce örgüt üyesi olduğu şüphesiyle pasif göreve alınan Başbakanlık Uzmanı Akif Mustafa Koçyiğitdün Fethullah Gülen Cemaati’ne bilgi sızdırdığı gerekçesiyle gözaltına alındı.

Ardından Milliyet muhabiri Tolga Şardan, dün gece başbakanlık ek binasında bir operasyon düzenlendiğini ve İstihbarat Daire Başkanlığı Bilgi İşlem Merkezi’nde görevli 10 mühendisin gözaltına alındığını aktardı. Şardan, gözaltıların 17/25 Aralık operasyonlarının ardından bürokrasi, emniyet ve yargıda birçok devlet kurumunda yapılan operasyonları önceden tahmin ederek fenomen haline gelen hesabın yönetimiyle ilgili olabileceğini kaydetti.

Bu bilgilerin ardından bir anda ''fuatavni’nin yakalandığına dair iddialar ortaya atılmaya başladı.

Gelişmelerin ardından Fuat Avni hesabından "Yine mi yakaladınız beni?" paylaşımı yapıldı.

h-052.jpg

''Fuat Avni’ hesabıyla ilgili ilk kez ismi gündeme gelen Mustafa Koçyiğit gizemini korurken, Twitter’da Koçyiğit’in ağabeyi olduğunu iddia eden ve aynı isimle açılmış bir hesap yeni iddialar ortaya atmaya başladı.

Mustafa'nın abisiyim. Bu gözaltı kararı kesinkes saçmalıktır. O, defaaten Fuat Avni'nin kimler olduğunu bildirmiştir. Kurban yaptınız siz!

Hesabın Koçyiğit’in ağabeyi tarafından yönetilip yönetilmediği bilinmiyor, ancak hesaptan Koçyiğit’in ''Fuat Avni’yi tanıdığı, yetkilileri bu konuda defalarca uyardığı, bildikleri yüzünden ''kurban edildiği’ öne sürüldü.

"Sonun elimden olacak. Bizi kurban edemeyeceksin Kısa Seyfi" mesajı ile sosyal medyanın gündemine oturan Koçyiğit 'Kısa Seyfi'nin Ahmet Davutoğlu olduğunu iddia etti.

Son olarak hesaptan 'Bülent Arınç, Sadullah Ergin ve Hüseyin Çelik gözaltına alınacak.' denildi.

?

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem