Furkan Eroğlu Kimdir? O, Marka Adam!

Furkan Eroğlu Kimdir? O, Marka Adam!

Üstat Furkan Eroğlu, Marka Adam Furkan Eroğlu; bir müzikolog, marka ve itibar yönetmeni.

Sosyal medya hesabından “Başarısızlık bir sonuç değildir” diyerek bireysel motivasyonunuz düştüğünde sizi tekrar hayata bağlayacak kitlelere etkileyen bir yol gösterici.

 

Ulusal ve uluslararası markaların, marka yöneticilerinin akıl hocalığını yapan itibar çalışmalarını yöneten ürettiği fikir ve sanat eserlerine ithafen deha ve üstat olarak adlandırılan Furkan Eroğlu kimdir?

 

Furkan Eroğlu, 1989 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Müziğe ve sanata dair özel yetenekleri küçük yaşlarda çevresi tarafından çok dikkat çekmiştir. Çocuk yaştaki fikirleriyle dahi sözü dinlenen bir birey olmuş, öğretmenlerinin ve arkadaşlarının sevgisini kazanmıştır. 2006 yılında Sakarya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın özel yetenek sınavını kazanarak Temel Bilimler bölümünde lisans eğitimine başlamıştır. Müzik yapımları üretmiş, bestecilik ve prodüktörlük yapmış çok erken yaşta tüm prodüksiyonunu kendisinin yaptığı şarkı ve video klipleriyle bir şöhret yaşamıştır.

 

Hedef kitlelere yönelik müzikal, görsel ve işitsel eserler üretmiş, endüstriyel projelere fikir ve sanat eserleri kazandırmıştır. Genç yaşta kaleme aldığı kendi biyografisi, 2006 yılından itibaren kaleme alınan diğer sanatçı biyografilerine bir ön ayak oluşturmuş ve genç yaşta metin yazarlarının gizli saklı örnek aldığı bir fikir adamı olmuştur.

 

Yapım yönetmenliği ve prodüktörlük yaptığı müzik endüstrisine dair yapımların tüm görsel ve işitsel materyallerini kendi tasarlamıştır. 2010 yılı itibariyle fikir ve sanat eseri çalışmalarına İstanbul’da devam etmiştir. Bu yıllarda hedef kitlelere özel olarak üretilen reklam, tanıtım vb. ulusal çalışmalarda iletişim stratejisi ve markalaşma üzerine yönetmenlikler yapmıştır.

 

Outcry of the Ottoman adlı enstrümantal albümü 2011 yılında çıkarmış ve albüm dünya genelinde büyük bir başarı elde etmiştir. Teknoloji lideri Apple’ın iTunes isimli müzik mağazasında dünya listelerine girmiştir. Albümün hedef kitlelere ulaşması noktasındaki tüm strateji planlaması, görsel ve işitsel materyallerin yönetmenliğini de kendisi yürütmüştür.

 

Lisans eğitimini tamamladıktan sonra, Halk Bilimi alanında yüksek lisans eğitimine başlamıştır. Aynı yıllarda yayınladığı Sokak Sanata Dahil, Maidens Tower, War of the Sultan gibi müzik yapımlarıyla dijital müzik endüstrisinin öncüleri arasında yer almıştır.

 

2013-2014 yıllarında Marmara bölgesi merkezli bölgesel markaların marka ve itibar yönetmenliğini yürütmüştür. Kurumsallaşma ve markalaşma çalışmalarına Halk Bilimi sahasındaki master eğitimi döneminde daha çok ağırlık vermiş ve itibar çalışmalarının aranan akıl hocalarından olmuştur.

 

2014 yılından itibaren, Halka nasıl ulaşılır? Halkın gözünde nasıl itibar kazanılır? Halkın gözünde nasıl marka olunur? Gibi endüstriyel sorunların çözüm anahtarı olan fikirleri üreten kişi olarak anılmaya başlamıştır.

 

Halk Bilimi alanındaki master eğitimini tamamlayıp “Master of Arts” ünvanını alan Furkan Eroğlu takip eden 2015 yılında tüm yapımını üstlenerek çıkardığı “Saçama Sapan” isimli yapımla dünyanın en çok hit elde eden yapımlarından birisine imza atmıştır. Marka, İtibar yönetmenliği ve sanat üstatlığını birleştirdiği bu yapımla adını milyonlarca insana duyurmuştur.

 

Kişisel ve Kurumsal İmaj, İtibar Yönetimi, Markalaşma, Hedef Kitle Analizi, Müzik ve Teknoloji, Bestecilik vb. başlıklı workshop ve seminerler ile ülkenin çeşitli şehirlerinde eğitimler vermiştir. Üniversitelerde bilişim teknolojisi, bestecilik, müzikoloji, pedagoji derslerinin eğitmenliğini yapmıştır.

 

Akademik kariyerinin yanında endüstri içerisindeki global markalara marka ismi, marka sloganı, marka metinleri yaratmış, yol göstericilik etmiştir. Ulusal markalarımızın uluslararası kurumsallaşma ve markalaşma çalışmalarını yürütmüştür.

 

Evli ve 1 çocuk babası olan Furkan Eroğlu’nun üye olduğu MSG kısaltmalı Musıki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği’nde 200’ün üzerinde eseri korunmaktadır.

 

Markalaşma ve İtibar Yönetimi üzerine verdiği seminerlerin yanı sıra kendi sosyal medya hesabı üzerinden zaman zaman kendine ait kült olmuş yol gösterici öğretiler yayınlamakta ve yüzbinlerce sosyal medya kullanıcısının ufkunu açmaktadır.

 

İşte o markalaşma sırlarından bazıları şunlar;

 

“Başarmak için çok vaktin var, yola çıkmak içinse hiç vaktin yok! Furkan Eroğlu…”

 

“Gerçek bir marka olmak için ‘markaymış gibi gözükmek’ yetmez. Biliyorsunuz ışık oyunları sadece cücenin gölgesini büyütür… Furkan Eroğlu…”

 

“Yeteneklerinize odaklanan, onlara ve kendinize kıymet verin, çünkü size gösterilecek saygıyı her zaman siz belirleyeceksiniz! Furkan Eroğlu…”

 

“Unutmayın şu anda siz hayalleriniz için harekete geçmezseniz, bunu sizin yerinize kimse yapmayacak! Furkan Eroğlu…”

 

“Başarısızlığın bir sonuç olmadığını unutmayın, tekrar ayağa kalkmazsanız bunu sonuç olarak siz kabul etmiş olursunuz! Furkan Eroğlu…”

 

“İkna teknikleri vb. kitaplardaki şarlatanlıkları uygulayarak gerçek bir marka olamazsınız! Sizi özel kılan bir iletişim biçiminiz olmalı, size has, size özgü… Furkan Eroğlu…”

 

“Gerçek markalar sadece vaat satmaz, vaatlerini gerçekleştirir. Bu, nitelikli ve gerçek bir marka yaratmanız için elzemdir… Furkan Eroğlu…”

GENEL