Furkan Vakfı üyelerine polisin sert müdehalesi AK Parti'de tartışmalara neden oldu

Furkan Vakfı üyelerine polisin sert müdehalesi AK Parti'de tartışmalara neden oldu

Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık ettiği MYK toplantısında “Furkan Vakfı” tartışmalara neden oldu.

Bazı MYK üyeleri “Devlet orantısız güç uygulayamaz” derken, Bakan Soylu’nun “Net provokasyon” diyerek itirazlara tepki gösterdiği öğrenildi.

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun kulis haberine göre, toplantıda bazı MYK üyelerinin, “polisin sert müdahalesinin yanlış olduğunu” belirterek Soylu’ya, “Siz devletsiniz, devlet orantısız güç kullanamaz” eleştirilerini yönelttiği ifade edildi. Bunun üzerine de Soylu, “Furkan Vakfı üyelerinin siyasi saiklerle öne çıktığı, eylemin de net şekilde provokasyon olduğu” tepkisini gösterdi.

Soylu’nun toplantıda, “bu vakfın dini değerleri suiistimal ettiğini” de anlattığına ve “bakanlığın yaptığı araştırmalarda Kuytul’un dış odaklarca da desteklendiği” bilgisini verdiğine işaret edildi. Toplantıda ayrıca muhalefetin “bu vakıf eylemi ve 28 Şubat süreci üzerinden hedef alındığı” da anlatıldı.

Öte yandan toplantıda İçişleri Bakanlığı’nın eylemindeki “türbanlı polisin türbanlı bir başka kadına yönelik şiddetine” ilişkin görüntülerdeki polis hakkında işlem yürüttüğü ve “bu görüntünün de provokasyon amaçlı bilinçli servis edilip edilmediğini de incelediği” ifade edildi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem