Futbol tarihini yasa boğan uçak kazaları

Futbol tarihini yasa boğan uçak kazaları

Brezilya ekibi Chapecoense'yi taşıyan uçağın Medellin'de düşmesi futbol dünyasında yaşanan trajik diğer uçak kazalarını hatırlattı. Torino, Manchester United ve Zambiya Milli Takımı da bu acıyı daha önce yaşayan ekipler...

Brezilya ekibi Chapecoense'yi taşıyan uçağın Medellin'de düşmesi futbol dünyasında yaşanan trajik diğer uçak kazalarını hatırlattı. Torino, Manchester United ve Zambiya Milli Takımı da bu acıyı daha önce yaşayan ekipler olmuştu.

1949 TORİNO FACİASI

Futbol dünyasındaki ilk uçak kazası, 4 Mayıs 1949 tarihinde yaşandı. O dönem İtalyan futbolunun en başarılı ekiplerinden olan Torino'yu taşıyan, Alitalia Hava Yolarına ait Fiat G212CP model uçak, 672 metre yüksekliğindeki Superga tepesine kurulu bazilikaya çakıldı. Uçakta 18'i futbolcu olmak üzere, kulüp yöneticileri ve gazetecilerden oluşan 31 kişi hayatını kaybetti. Torino, yaşanan bu uçak kazası öncesi oynadığı 93 maçtan 83'ünü kazanmış ve son 4 yılda lig şampiyonluğunu kimseye bırakmamıştı.

MANU 8 OYUNCUSUNU YİTİRDİ

Manchester United, 1950’lerin ikinci yarısında Matt Busby yönetimindeki genç kadrosuyla İngiltere’yi sarsıyordu. "Busby’nin Bebekleri", 1957-58 sezonunda Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası’nda Yugoslavya’nın Kızılyıldız takımıyla oynadığı maçtan dönüyordu. Batı Almanya’nın Münih kentinde yakıt ikmali yapılmıştı. Ancak Münih’ten kalkışta yaşanan teknik problem, faciaya neden oldu. 8’i futbolcu 23 kişi yaşamını yitirdi. Dönemin yıldızı Duncan Edwards, olaydan 15 gün sonra hastanede hayatını kaybetti. 10 yıl sonra kulübün yeniden dirilişini sağlayacak Busby ve Charlton ise yaralı olarak kurtuldular.

ZAMBİYE MİLLİ TAKIMINDAN 18 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

1994 Dünya Kupası'na katılmayı hedefleyen Zambiya Milli Takımı, Gabon ile deplasmanda oynayacağı maç için uçakla bu ülkeye doğru yola çıktı. Yolda bir kez yakıt ikmali yapan ve arızası olduğu anlaşılan uçak yine de yoluna devam etmek istedi. Ancak inişin yapılacağı havalimanına çok kısa bir mesafe kala uçak düştü. Toplam 30 kişinin yaşamını yitirdiği kazada, Zambiya Milli Takımı'nın oyuncuları ve teknik ekibinden de 18 kişi hayatını kaybetti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Spor