‘Galatasaraylıların Vahdettin Engin kampanyasına Masonlar da destek verdi’

‘Galatasaraylıların Vahdettin Engin kampanyasına Masonlar da destek verdi’

Murat Bardakçı Galatasaraylıların Galatasaray Lisesi Müdürü Prof. Dr. Vahdettin Engin için başlattığı istifa kampanyasını HaberTürk'te yayınlanan köşesine taşıdı.

Bardakçı yazısında, Engin hakkında başlatılan istifa kampanyasına Masonların da destek verdiğini belirtti.

Bardakçı, Galatasaray Lisesi mezunu olan ve Galatasaray Lisesi'nin mevcut müdürü olan Prof. Dr. Vahdettin Engin'in  1959 yılı öncesi şampiyonlukların sayılması hakkında yaptığı konuşmasının Galatasaraylı ve Fenerbahçeli hem  taraftarları hemde yöneticileri birbirine düşürdüğünü belirtti. Bardakçı yazısının devamında bu tartışmalara Masonların da girdiğini iddia etti.  Bardakçı yazısında Türk masonlarının önemli isimlerinden Prof. Remzi Sanver'in de Galatasaray'ın kampanyasına destek verdiğini belirterek, "Prof. Dr. Vahdettin Engin şimdi Masonlar’ı karşısına aldığına göre okulun başında daha uzun seneler kalacak demektir" değerlendirmesinde bulundu.  

İşte Bardakçı'nın Vahdettin Engin tartışmaları hakkında HabarTürk'te yayınladığı yazsısı:

Program o akşam yayınlandı ve Vahdet Hoca 1959 öncesi şampiyonlukların da sayılması gerektiğini söyleyince Galatasaraylılar kıyametleri kopardılar! Sebep mi? 1959 öncesinde Fenerbahçe’nin Galatasaray’dan daha fazla şampiyonluk kazanmış olması, bu şampiyonlukların resmîleşmesi hâlinde Galatasaray’ın geride kalması ve klüplerin TV’lerin maç yayınlarından elde ettikleri gelirlerin değişmesi ihtimali, vesaire... Vahdet Hoca eski şampiyonlukların da dikkate alınması gerektiğini söyleyince sosyal medya yıkıldı, yayına binlerce telefon yağdı, derken Galatasaray Spor Klübü bildiri neşredip Vahdet Hoca’nın Galatasaray Lisesi Müdürlüğü’den istifasını istedi ve ardından istifa vesaire konularında daha başka çağrılar geldi...

DÜNYA ÖLÇEĞİNDE “HER DAİM ÇIRAK”!

Futbol meraklılarının dikkatlerinden belki kaçmıştır: Yaygarayı kopartanlar sadece Galatasaraylılar olsa âmennâ; işin içine bir de Masonlar girdi ve Türk masonlarının iki önceki büyük üstâdı, Vahdet Hoca’nın okul müdürlüğünden istifasını istedi! Sâbık büyük üstâd Prof. Remzi Sanver, Twitter hesabından Vahdet Hoca hakkında ardarda mesajlar yazdı. “Tanıdığım her Galatasaraylı, Vahdettin Engin’in akademisyenlik kisvesi altında taraftarlık yaptığını düşünüyor. Öyledir, değildir bilmem ama Galatasaray Lisesi müdürlüğü gibi ulvi bir görevi bununla yıpratmamak lazım. Ben bu konumda olsam istifayı bir haysiyet meselesi görürdüm” buyurdu... Sâbık büyük üstad, bir başka tweetinde evrenin ulu mimarını bile kıskandıracak kadar yükseklerden seslenerek “Ben, matematiğin sosyal bilimlere uygulanmasında dünya ölçeğinde bir araştırmacıyım. Sahte tevazuya girmeyeceğim ama futbola dair söylediklerim herhangi bir taraftarınkinden farklı değildir” dedi. Sonra ne alâkası varsa Celâl Şengör ile Canan Karatay’a dokundurdu, “Celâl Şengör dünyanın en önemli jeologlarındandır ama bu kimliği ona toplumsal konulara dair söylediklerinde bir imtiyaz sağlamaz. Canan Karatay kardiyologdur, niteliğini bilmiyorum ama diyet hakkında konuşmasa iyi olur sanki” buyurdu ve Vahdet Hoca’yı Prof. Canan Karatay’a benzetti! Kendisine gönderilen bir cevaba karşılık olarak sözü bu defa bendenize ve Prof. İlber Ortaylı’ya getirip “Bardakçı ve Ortaylı’nın kendisini -yani Vahdet Hoca’yı- bu konuda beğenmelerine birşey diyemem. Tek dediğim, Vahdettin Engin spor tarihçisi değil. Bir not: Bardakçı ve Ortaylı da değil” dedi. Türkçesine ve üslûbuna dokunmadan aynen naklettiğim bütün bu ifadeleri yazan, spor tarihi konusunda dünya kadar yayını olan Prof. Vahdettin Engin’in “spor tarihçisi olmadığını” söyleyen ve ilmini “Ben dünya ölçeğinde bir araştırmacıyım” diye cümle âleme ilân eden sabık büyük üstâdın twitter hesabında, fotoğraf yerine “her dâim çırak” mânâsında Fransızca “Toujours apprenti” ibâresi, yani Masonik bir tevazu simgesi bulunuyor!  

OKULUN TARİHİNİ VAHDET HOCA YAZDI!

Vahdet Hoca’nın müdürlüğünü yaptığı Galatasaray Lisesi ise Galatasaray Kulübü’ne değil, Türk Millî Eğitimi’ne bağlı bir irfan ocağıdır; hocasını, idarecisini ve müdürünü de kulüp değil, Millî Eğitim Bakanlığı seçer! Prof. Dr. Vahdettin Engin şimdi Masonlar’ı karşısına aldığına göre okulun başında daha uzun seneler kalacak demektir!     Tamamını okumak için tıklayın

.

Spor