Gazete Duvar'da deprem! Çok sayıda isim istifa etti

Gazete Duvar'da deprem! Çok sayıda isim istifa etti

Ali Duran Topuz, Genel Yayın Yönetmenliğini yaptığı Gazete Duvar ile yollarını ayırdığını duyurdu.

Ülkemizde internet gazeteciliğine güçlü bir soluk getiren Gazete Duvar’da kriz çıktı, ayrılık haberleri peş peşe geldi. Gazeteci Ali Duran Topuz, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla Gazete Duvar’la yollarının ayrıldığını duyurdu. Topuz’la beraber İcra Kurulu Başkanı ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ömer Araz’ın da yayın sahibi Vedat Zencir ile yaşanan anlaşmazlık nedeniyle görevinden ayrıldığı belirtiliyor.

Topuz, Türkiye’nin ilk vicdani retçilerinden Vedat Zencir’in sahibi olduğu, Ağustos 2016’da yayın hayatına başlayan Gazete Duvar’ın kurulduğu günden beri Genel Yayın Yönetmenliğini yapıyordu.

487363-3-t.jpg

Twitter hesabı üzerinden kararını açıklayan Topuz’un daha sonra kararını mesai arkadaşları ile de paylaştığı belirtildi. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Topuz, ”Her şeyin bir başı vardır bir de sonu. GazeteDuvar ile bir bağım kalmamıştır. Mesai arkadaşlarıma, yazarlara, okurlara binlerce teşekkürler. Eleştiren, kızan, öven herkese de şükran. Hakkınızı helal edin. Bir kişiye hakkım helal değil. O kendisini gösterecek zaten” ifadelerini kullandı.

ALİ DURAN TOPUZ

Kurumda çalışan gazetecilerin geleceği merak edilirken, Ali Duran Topuz’un bugün mesai arkadaşlarıyla bir toplantı yapacağı belirtildi.  Öte yandan Topuz’un ardından sitede yazarlık yapan birçok isimden ayrılık kararı aldı. Aralarında Duvarenglish Şef Editörü Cansu Çamlıbel, Gazeteci Bahadır Özgür, Sinema Yazarı Şenay Aydemir ve Gazeteci Hakkı Özdal’ın da olduğu o isimler ayrılık kararlarını şöyle paylaştı:

CANSU ÇAMLIBEL: Ali’nin davetiyle katıldığım GazeteDuvar ailesinde o olmadığı takdirde benim de olmam söz konusu olamaz. İyi gazeteciliğe inanan ve destek veren herkesle nasılsa yine yeniden buluşuruz. Bu kadar kıymetli bir çabaya bu şekilde veda ediyor olmak kalbimizi kırdı elbet.

BAHADIR ÖZGÜR: Ali Topuz bir an dahi tereddüt etmeden yazı yazma imkanı sundu bana. Onun siyasal bakışının, ahlakının, üslubunun ürünü olan Duvar sayesinde çok fazla şey kazandım. Hakkını o da helal eder umarım. Duvar emekçilerine de sonsuz teşekkürler. Başka yerde görüşürüz yine…

KEMAL CAN: Ali’nin söylediği gibi “her şeyin bir başı bir de sonu var”. Hepsinin başında heves, sonunda üzüntü oluyor. Fakat az sayıda örnekte, bu aralığa yoğun bir emek ve başarı sığıyor. Duvar, Ali Duran Topuz’un özel çabasıyla böyle bir örnek oldu. Olmaya da devam edebilirdi. Yazık. Ali “sonu geldi” diyorsa, bu örneği var eden koşullar sürdüremeyecek biçimde tükenmiş veya hasar görmüş demektir. Bu mecburiyetleri defalarca ve bir sürü mecrada yaşadık. Hevesle başlananlara, çok emek verilenlere zamanı geldiğinde kendine ve işe saygı gereği son vermek gerekiyor.

ŞENAY AYDEMİR: Duvar daha proje iken çağırdı beni Ali Topuz. Tek satırıma, tek bir cümle edilmedi. Duvar sayesinde çok özel gazetecilerle çalıştım, güzel insanlarla tanıştım. Ama bu serüven de buraya kadarmış. Cuma günü yayınlanacak son yazı ile birlikte Duvar’daki yazılarıma son veriyorum.

HAKKI ÖZDAL: Benim için Duvar’ın başı Ali Topuz’la olmuştu, sonu da öyle oluyor.. 2016 yazından sonra, çok zor bir siyasal iklimde, çoğunu okuyucuların hiç görmediği onlarca insanın inşa etmeye başladığı Duvar’daki emekler baki kalacaktır. Orada bir iki küçük tuğlam olabildiyse ne mutlu bana.

AYŞE ÇAVDAR: Ne olduğunu bilmiyorum, saatlerdir anlamaya çalışıyorum, lakin Ali’siz bir Duvar’da olmayacağım ben de.

DİNÇER DEMİRKENT: Duvar’daki son yazım. @alidurantopuz üniversiteden atıldıktan sonra yazar mısın dedi? Yazabilir miyim her hafta dedim. Dört yılı aşkın her hafta yazdım. Mutfağı tanıdım. Başta çalışana, okura, yazara teşekkür. Böyle bir son ise hayal kırıklığı.

İSLAM ÖZKAN: Kendisiyle çalışmaktan onur duyduğum değerli bir yöneticiydi @alidurantopuz. O istifa ettiyse, İslami gelenekten gelen ve kendini hala o gelenek üzerinden tanımlayan biri olarak bu güzel mecrada bana yer açan kişiye vefa borcudur istifa etmek. Cümleten yolumuz açık olsun.

Önceki ve Sonraki Haberler
Otomotiv