Gazeteci Pelin Ünker’in davası düşürüldü

Gazeteci Pelin Ünker’in davası düşürüldü

İstanbul 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi, Pelin Ünker'in 'Paradise Papers' haberleri nedeniyle Berat Albayrak, Serhat Albayrak ve Ahmet Çalık tarafından

İstanbul 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi, Pelin Ünker'in 'Paradise Papers' haberleri nedeniyle Berat Albayrak, Serhat Albayrak ve Ahmet Çalık tarafından açılan dava dosyasını zamanaşımı gerekçesiyle düşürdü.

Gazeteci Pelin Ünker’in Paradise Papers yazı dizisinde Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde Malta’da kurulan off-shore şirketlerle ilgili haberi nedeniyle yargılandığı davanın düşmesine karar verildi. Hakim Nursel Bedir, kararı açıklarken “Maalesef zaman aşımı tespit ettim” dedi.

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’nun (ICIJ) üyesi olan Pelin Ünker, Süddeutsche Zeitung gazetesi tarafından elde edilenParadise Papers belgelerini dünya çapında diğer medya kurumları ile eş zamanlı olarak 6 Kasım 2017’den başlayarak altı gün boyunca Cumhuriyet gazetesinde yayımladı. Belgeler, dünyanın dört bir yanında çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya koyuyordu. Bu kişiler arasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak da vardı. Vergiden kaçınmak için Malta’da kurulan off-shore şirketler Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde açılmıştı. Haberin yayımlanmasının ardından internet sitesi linklerine erişim engellenmiş, tazminat davası da açılmıştı.

Serhat ve Berat Albayrak kardeşler.

Davaya konu haberin yayımlanmasının ardından Berat ve Serhat Albayrak ile Ahmet Çalık, Ünker’in iftira suçu işlediği iddiasıyla şikayetçi oldu. Savcılık, soruşturma kapsamında 3 Ocak 2018’de Ünker hakkında takipsizlik kararı verdi. Kararda, “kamuyu ilgilendiren bir konuda, basının haber verme ve kamuoyunun bilgi edinme hakkı kapsamında kalan güncel mahiyette bir haber yapıldığı” belirtildi. Karara, Albayraklar ve Çalık Holding tarafından itiraz edildi. Sulh Ceza Hakimliği de itirazı kabul edince Ünker hakkında iftira suçu işlediği iddiasıyla iddianame hazırlandı. Savcı Celal Sarıdere imzalı iddianamede Ünker’in 1 yıldan 4 yıla kadar hapsi istendi.

Haberle ilgili İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün yapılan duruşmaya Ünker, avukatları Abbas Yalçın ve Halil Kocabaş ile Albayrak kardeşlerin avukatı Ela Ezgin Yenmen ve Ahmet Çalık avukatı Seçil Özay katıldı. Duruşmayı çok sayıda gazeteci izledi.

Hakim Nursel Bedir, duruşmanın başında Ünker’in avukatlarının dosyaya emsal niteliğinde düşme kararı sunduklarını söyledi. Ünker’in avukatı Yalçın söz alarak, Aydınlık gazetesinde Ocak 2014’te MİT TIR’larına ilişkin fotoğrafın yayımlanmasıyla ilgili açılan davada zaman aşımı nedeniyle davanın düşmesine karar verildiğini hatırlattı. Yalçın, Paradise Papers haberi nedeniyle Evrensel gazetesi sorumlu müdürü Çağrı Sarı’ya açılan davada beraat kararı verildiğini de ekledi. Aynı haber nedeniyle bir mahkemenin beraat kararı verirken başka bir mahkemenin mahkumiyet kararı vermesinin hukuk ilkelerine aykırı olacağını vurguladı. Hakim Bedir, bu beyanın tutanağa esas hakkında savunma olarak geçeceğini söyledi. Avukat Yalçın da, bu sözlerin esas hakkındaki savunma olmadığını, bahsettiği kararların gerekçesini sunacaklarını belirtti.

Hakim Bedir, dosyanın geldiği aşama, delillerin toplanmış olması nedeniyle düşme talebinin reddedilmesine karar verdi ve Ünker’e son sözünü sordu. Ünker de söyleyecek bir sözünün olmadığını belirtti. Beş dakikalık aranın sonrasında hakim Nursel Bedir, davanın dört aylık dava açma süresinin dolmasından sonra açıldığını söyledi ve düşme kararı verdi.

ESKİ CUMHURİYET VAKFI BAŞKANI AKIN ATALAY'DAN TEPKİ

Eski Cumhuriyet Vakfı Başkanı Akın Atalay, karara ilişkin Twitter üzerinden şunları söyledi:

"Hâkim yapmışlar; hem de basın ceza davalarına bakmak konusunda tek yetkili mahkemenin hâkimi. Ama “zamanaşımı” ile “hak düşürücü süre” arasındaki farkı bilmiyor. Maalesef hâkimlik seviyesi bu... Ve maalesef sizin “hâkim” olduğunuz bir yargımız var."

Dünyada tek

Ünker, aynı yazı dizisi nedeniyle 8 Ocak 2019’da da Binali Yıldırım ve oğullarının şikayetçi olduğu dava kapsamında 1 yıl 1 ay 15 gün hapis ve 8 bin 660 TL para cezasına çarptırılmıştı. Pelin Ülker, dünyada Paradise Papers ile ilgili haber yaptığı için dava edilen tek gazeteci. Ünker ve Cumhuriyet Vakfı eski Başkanı Orhan Erinç hakkında başka bir davada da 30 bin TL manevi tazminata hükmedilmişti. Pelin Ünker  Pelin Ünker  Pelin Ünker

Neden Malta?

Malta’da kurumlar vergisi, yerli şirketler için yüzde 35, yabancı şirketler için sunulan avantajlarla yüzde 5’e kadar iniyor. Malta, Avrupa Birliği üyesi ve Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) kara para listesinde yer almıyor. Buraya özellikle Türk denizcilik sektörü ilgi gösteriyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Otomotiv