Gazeteci- yazar Murat Yetkin: İran, Türkiye ve her yerde kadınların ahı ve isyanı alacak sizin o vahşi aklı

Gazeteci- yazar Murat Yetkin: İran, Türkiye ve her yerde kadınların ahı ve isyanı alacak sizin o vahşi aklı

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucus Yusuf Ziya Gümüşel u Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G. babasının kendisini 6 yaşındayken imam nikâhıyla “evlendirdiğini”, çocukluğu boyunca her gün cinsel istismara uğradığını anlatarak şikâyetçi oldu.

6 yaşındayken 29 yaşındaki bir müritle imam nikâhı kıyılan H.K.G. ifadesinde cinsel istismarın kendisine bir oyun gibi gösterildiğini anlattı. Gazeteci - yazar Murat Yetkin, yaşananlara "İran, Türkiye ve her yerde kadınların ahı ve isyanı alacak sizin o vahşi aklı" sözleriyle tepki gösterdi. 

Yetkin yazısında, "Kadınların, erkekler tarafından koyulan kurallara göre o kullanmasını ne giyip ne giymeyeceğine ne okuyup hangi işte çalışabileceğine, kime oy vermesi gerektiğine uymasını isteyen zihniyet baskıcı, ilkel ve vahşi, vicdansa kördür. Geçmişte Türkiye’deki türban yasağı ve sonuçlarından yeterince ders çıkarmayan varsa, bugün İran’da bunun tam aksine bakıp ders çıkarabilir. İran’da Mesha Emini’yi başörtüsünden saçının teli görünüyor diye döve döve öldürülmesi bugün rejimi sarsmaya başladı. Öldürülmeyi göze alıp molla rejiminin giyilmesini, mecbur tuttuğu örtülerini çıkarıp yürüyüş yapan kadınlar, akıl ve vicdan sahibi erkeklerden destek görmeye başladı. Protestolar yayılıyor. Mollalar ya zulümlerini artırıp göstericilere ateş açarak ölümle caydırma yoluna gidecek, ya da egemenliklerini pekiştirmek için korudukları kuralları gevşetmek zorunda kalacaklar. İran, Türkiye ve her yerde kadınların ahı ve isyanı alacak sizin o vahşi aklınızı, kör vicdanınızı." ifadesini kullandı. 

Etiketler :