Gazeteciler için 'komik' casusluk iddiası

Gazeteciler için 'komik' casusluk iddiası

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı üzerine casusluk iddiası ile gözaltına alınan İsmail Dükel ve Müyesser Yıldız, iki gündür gözaltında.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı üzerine gözaltına alınan TELE1 Ankara Temsilcisi İsmail Dükel ve Oda TV Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız, iki gündür gözaltında. Dükel, bugün sabah saatlerinde avukatıyla ilk görüşmesini gerçekleştirdi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı TEM Şube ekipleri dün sabahın erken saatlerinde İsmail Dükel ve Müyesser Yıldız'ın Çankaya'daki evlerine giderek yaptığı aramada dijital materyallere el koydu. El konulanlar arasında Yıldız'ın eşinin bilgisayar ve telefonu ile oğlunun dijital materyalleri de yer aldı. Ancak polisler, yasanın açık hükmüne rağmen dijital materyallerin imajlarini almak yerine doğrudan dijitallere el koydu. Yıldız ve Dükel, daha sonra Ankara Emniyet Müdürlüğü TEM Şube Müdürlüğü’ne götürüldü.

Davutoğlu ve Perinçek Arasındaki Kavga Kızışıyor!

Yasal olarak Dükel ve Yıldız ile avukatlarına verilmesi gereken arama ve el koyma tutanağı dosyadaki gizlilik kararı nedeniyle avukatlara dahi verilmezken, ilgili ayrıntılar yandaş Sabah gazetesinde yer aldı.

'Komik' Casusluk İddiası

İddiaya göre yapılan bir şikayet üzerine dinlemeye alınan İstanbul'daki istihbaratçı astsubay ile Müyesser Yıldız'ın telefonları dinlemeye alındı. Savcılık, dört aylık dinleme sürecinde Müyesser Yıldız ile bilgi sızdırdığı iddia edilen astsubay hakkında gözaltı kararı çıkardı. Gazeteci Müyesser Yıldız ile telefon görüşmesi yaptığı iddia edilen  TELE1 Ankara Temsilcisi İsmail Dükel için de gözaltı kararı çıkartıldığı avukata açıklandı.

Yıldız'ın astsubay ile yaptığı iddia edilen görüşmeleri "askeri casusluk" olarak gösterilirken Dükel'in Yıldız ile yaptığı görüşmeler de bu kapsamda değerlendirildi. Ancak İsmail Dükel bugüne kadar iddialarla ilgili hiç haber yapmadı.

Bugün ilk kez avukatı Semih Ecer ile görüşen İsmail Dükel, casusluk suçlamalarını şiddetle reddetti. Dükel, avukatı aracılığıyla gönderdiği mesajında, "Bu süreç geçecektir. Benden casus değil, vatansever çıkar. Hepinize sevgiler, selamlar…” ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Otomotiv