Gazeteciye sosyal medya davası

Gazeteciye sosyal medya davası

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, 1HaberVar muhabiri Fuat Yaşar’ın sosyal medya paylaşımları nedeniyle yürüttüğü soruşturma tamamlandı.Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede, Yaşar’ın...

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, 1HaberVar muhabiri Fuat Yaşar’ın sosyal medya paylaşımları nedeniyle yürüttüğü soruşturma tamamlandı.

Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede, Yaşar’ın “örgüt propagandası yapmak'' suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi istendi.

İddianamede, Yaşar’ın, 18 Aralık 2015’te sokağa çıkma yasakları sürerken Şırnak’ın Silopi ilçesinde öldürülen ve cenazesi 7 gün sokakta kalan Taybet İnan için “Kürt’ün cenazesi bile ölüyor'' diyerek yaptığı paylaşım yer aldı.

"BU ÜLKEDE TERÖRİST OLMAYAN KİM VAR"

Yaşar’ın, 3 Ağustos 2017’de Yüksekova’da zırhlı polis aracının kulesindeki makineli tüfeğin seri ateş alması sonucu yaşamını yitiren 3 çocuk babası Mehmet Temel ile ilgili “Bu ülkede terörist olmayan kim var?'' ifadeleriyle yaptığı paylaşım da iddianameye girdi.

Yaşar’ın, dönemin HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile beraberindeki bir grup milletvekilinin sokağa çıkma yasağının sürdüğü sırada Cizre’ye alınmamasının ardında çektirdiği bir fotoğraf da iddianameye alındı. Fotoğrafta yolun ortasında bekleyen TOMA’nın önünde büro sandalyesinde otururken görülen Yaşar, kendisine yöneltilen suçlamalara tepki gösterek, “Hakkında dava açılmayan muhalif gazeteci neredeyse kalmadı. Doğru bildiğimizi yazmaya devam edeceğiz'' dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem