Gaziantep'te ormanın katledilmesine izin vermeyen Orman İşletme Şefi Ümran Pınar görevden alındı

Gaziantep'te ormanın katledilmesine izin vermeyen Orman İşletme Şefi Ümran Pınar görevden alındı

Gaziantep'te orman işletme şefi olarak görev yapan Ümran Pınar, AKP’li Islahiye Belediyesi’nin işlettiği taşocağını "kaçak yolla çalıştırdığını, ormanda limit aşımı yapıldığını" tespit etti.

Pınar suç duyurusunda bulunmasının ardından görevinden alındı.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, Ümran Pınar, orman muhafaza memurlarına AKP’li Islahiye Belediyesi’nin işlettiği taşocağında ölçüm yapılması talimatını verdi. Ancak memurlar zabıt tutmak yerine Pınar’ı belediye başkanına şikâyet etti. Ardından uzman bir ekiple denetimi kendisi yapan Pınar, Sayıştay raporlarının ötesinde bir skandalla karşılaştı. Islahiye Belediyesi’nin taş ve kum ocağında büyük aşımla ormanı tahrip etmesinin yanı sıra bu üretimi hiçbir izne ve ruhsata bağlı olmadan yaptığı ortaya çıktı.

“Şamil Tayyar’ın arayacağını, beni ‘hop oturtup hop kaldıracağını’ söyledi”

Pınar, savcılığa suç duyurusu yapmak üzere harekete geçti. Bunun üzerine Islahiye Belediye Başkanı Kemal Vural Pınar’ı makamına çağırdı. Pınar sonrasında yaşananları şuç duyurusunda şöyle anlattı:

“Başkanın odasına gittiğimizde Islahiye kaymakamı da oradaydı. Onun da bana taşocağı ile uğraşmamam için telkinleri olmuştu. Başkan ‘Kamu yararı var, ben orayı karayollarından protokolle aldım’ dedi. Kendisine böyle bir yetkisinin olmadığını söyledim. Bölge müdür yardımcımız da yanımızdaydı. Sahayı boşaltmaları gerektiğini, yapılanın suç olduğunu başkana söyleyince, Başkan Vural; Şamil Tayyar’ı (eski Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekili) arayacağını; ‘beni hop oturtup hop kaldıracağını’ söyledi.”

Ümran Pınar, belediye başkanı sahayı terketmeyince sırası ile tüm yetkili makamları aradı. Ancak Orman bölge Müdürü Mustafa Koç ve işletme müdürü Veli Topçu hızla bölgeye gelerek Pınar’ı işlem yapmaması için “ikna” etmeye çalıştı. Baskılar karşısında geri adım atmayan Pınar, zabıt tutulmasını yazılı emir ile istedi. Yazılı emri alan muhafaza memuru ise aynı gün sağlık raporu aldı.

Pınar, Orman İşletme Şefi Ümran Pınar, müdürü Veli Topçu’nun yazılı emri ile görevinden uzaklaştırıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Türkiye