Geçen yıl bugün ilk vaka açıklandı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçen yıl bugün ilk vakayı açıkladı

Geçen yıl bugün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 11 Mart 2020’de, bakanlıkta yaptığı basın toplantısında, Çin'in Vuhan kentinde 12 Aralık 2019'da ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün başka pek çok ülkeye 1-2 hafta içinde bulaşmasına, ardından çok hızlı bir küresel yayılım göstermesine rağmen Türkiye'nin süreçte büyük bir başarı gösterdiğini söylemişti.

Küresel salgınların kaçınılmaz tarafları olduğuna dikkati çeken Koca, "İnsanların ülkeden ülkeye her an hareket halinde olduğu bir dünyada direnç hangi düzeyde, tedbirler hangi keskinlikte olursa olsun bazı sonuçları önlemek maalesef mümkün değil. Eğer dünyayla ilişkimizi tümden kesmiş olabilseydik şu an karşınızda olmazdım. Bu an burada olmamın nedeni, bu saate dek gösterdiğimiz şeffaflık ve bunun devam edeceğinin teminatıdır. Size üzücü ama korkutucu olmayan haberi bildirmek istiyorum. Bugün akşam saatlerinde koronavirüs şüphesi olan bir vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı.

Tanı, yüksek ateş ve öksürük şikayetinin sebebinin araştırılması sonucu konulmuştur. Hastanın virüsü Avrupa teması üzerinden aldığı bilinmektedir. Dış dünyadan tamamen izole edilmiştir. Hasta bir erkektir ve genel durumu iyidir. Aile bireylerinin hepsi ve yakın çevresindeki tüm bireyler bu anlamda gözetim altındadır ve her biri şüpheli kabul edilmiştir. Hasta mahremiyetinin korunması açısından detaylı bilgilerin paylaşılması uygun bulunmamıştır. Bu ülkemizde görülen ilk vakadır. Verilere göre tanı erken konulmuştur. Virüs bulaşmışsa bu çok sınırlıdır." ifadelerini kullanmıştı.

1 yılda ne oldu?

Aradan geçen 1 yılda Türkiye’de 34 milyon 548 bin 238 test yapıldı. Vaka sayısı 2 milyon 821 bin 943 olurken, 29 bin 227 hasta vefat etti. 10 milyondan fazla kişinin aşılandığı Türkiye’de 1 Mart itibariyle iller vaka sayılarına göre kategorilere ayrılarak yeni kontrollü normalleşme dönemi başlatıldı. Akşamları sokağa çıkma çıkma yasağı tüm Türkiye’de, hafta sonu kısıtlaması ise bir çok ilde halen devam ediyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Sağlık