Geçtiğimiz ay ülkemizde en çok satan hafif ticari araç markaları

Geçtiğimiz ay ülkemizde en çok satan hafif ticari araç markaları

Geçtiğimiz ay en çok satan hafif ticari araç markaları içerisinde öyle sürpriz bir isim yer almıyor. Fakat bazı markaların satışlarını önceki aya oranla .

Geçtiğimiz ay en çok satan hafif ticari araç markaları içerisinde öyle sürpriz bir isim yer almıyor. Fakat bazı markaların satışlarını önceki aya oranla 2 hatta 3 kat arttırdığı da göz ardı edilemez.

Geçtiğimiz Temmuz ayında sona eren ÖTV indirimi sonrasında sıfır araç satışları adeta dibi görmüştü. Sıfır araç satın almak isteyenler ÖTV indiriminin tekrar yürürlüğe gireceği inancındaydı. Bu yüzden de acele etmek istemediler. Hal böyle olunca Temmuz ayında otomobil satışları çakıldı.

ÖTV indiriminden umudu kesen alıcılar, üreticilerin yaptıkları kampanyaları kaçırmamak için Ağustos ayında galerilere akın etti. Aynı otomobil satışlarında olduğu gibi hafif ticari araç satışlarında da önceki aya oranla büyük bir sıçrama gerçekleşti.

Elbette bu sıçramanın temel sebebi, az önce de bahsettiğimiz gibi alıcılarda oluşan ÖTV indirimi beklentisi. Bu beklenti ortadan kaybolunca, satışlar da doğal olarak normal seyrine geri döndü.

Önceki ayın satış rakamları için buraya tıklayın

FORD

Yerli: 1096

İthal: 70

Toplam: 1166

FIAT

Yerli: 828

İthal: 122

Toplam: 950

PEUGEOT

Yerli: 0

İthal: 401

Toplam: 401

VOLKSWAGEN

Yerli: 0

İthal: 641

Toplam: 641

RENAULT

Yerli: 0

İthal: 282

Toplam: 282

CITROEN

Yerli: 0

İthal: 170

Toplam: 170

Bilim Teknoloji