Geleceği tahmin eden yapay zeka

Geleceği tahmin eden yapay zeka

Yaşanan gelişmelerin anlık olarak yer aldığı Twitter gibi platformlar geleceğin tahmin edilmesinde büyük katkılarda bulunabiliyor. Şimdi ise yeni bir sistem ile birlikte artık her olay geleceğin önemli bir parçası oluyor.

Geliştirilen bu yeni sistem ile birlikte yapay zeka daha aktif rol alacak. Twitter platformunda yer alan konuları ve kelimeleri inceleyen bu sistem gelecek yıllarda ne tür reaksiyonlar verileceğini tespit edebilecek. Böylece geleceği gören kahin bir sistem olacak.

gelecegi-tahmin-eden-yapay-zeka.jpg

Vermont Üniversitesinden Thayer Alshaabi konu ile ilgili bazı açıklamalara yer verdi. Ona göre bu sistem bir teleskopa benzetilebilir. Çıplak gözle bakıldığında paylaşımlar küçük gibi görünebilir. Ancak Twitter paylaşımları bir araya getirildiğinde aslında gelecekte neler olacağı az ya da çok ortaya çıkıyor.

Mesela politik veya finansal problemlerin tahmin edilmesi için belirli kelimeler sisteme tanımlanıyor. İsyan ve kısıtlama gibi kelimeler ile birlikte jeopolitik risk endeksi ortaya çıkarılıyor. Böylece gelecekte olabilecek tüm finansal ve politik tehlikeler ortaya çıkıyor.

Twitter gibi platformlar her zaman için toplumsal olayları yönlendirdi. Mesela Arap baharı büyük oranda sosyal medya platformları ile birlikte gerçekleşti. Bu nedenle Twitter başta olmak üzere tüm sosyal medya sitelerinin geleceğin belirlenmesinde büyük bir öneme sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Netflix Türkiye Ağustos takvimi belli oldu

Bilim Teknoloji