'Gelecek ay ne satacaksınız Yamaç usta?'

'Gelecek ay ne satacaksınız Yamaç usta?'

Pazartesi günlerinin ilgiyle izlenen "Çukur" dizisiyle ilgili bir detay gözlerden kaçmadı. Televizyon eleştirmeni ve köşe yazarı Mesut Yar, yazısında diziyle ilgili ilginç yorumlarda bulundu.İçerde dizisinin ardından hemen hemen...

Pazartesi günlerinin ilgiyle izlenen "Çukur" dizisiyle ilgili bir detay gözlerden kaçmadı. Televizyon eleştirmeni ve köşe yazarı Mesut Yar, yazısında diziyle ilgili ilginç yorumlarda bulundu.
İçerde dizisinin ardından hemen hemen aynı kadrosuyla yayın hayatına devam eden dizide Aras Bulut İynemli ve Ercan Kesal, Çukur dizisinin başrolünde yer alıyor.

Posta Gazetesi'nden Mesut Yar'ın, "Bu da Ekonomik Çukur" başlıklı yazısı şöyle:
"Bu hafta bir başka dağınıklık da 'Çukur' (Show TV) dizisindeydi. Hain evlat 'Selim' deyim yerindeyse yine ailenin suyunu, elektriğini ve doğalgazını kesti. 'Hah, şimdi yakayı ele verecek' hissiyle ekran karşısında izleyici mıhlayan bu adamın sürekli kazanıyor oluşu tuhaf.
Bir de 'Koçovalı Ailesi' çok uzun zamandır para sıkıntısı çekiyor. Öyle ki yardım bekleyen bir sürü insanı bir kenara koydum. Mesele 10 bölümde anca tapuları satmaya geldi. Ne biçim bir ekonomi bu?
Aynca 'Koçovalı' tayfası bir mahallenin sıradan iaşesini bütün bir mahallenin tapularını satarak mı dağıtıyor? Gelecek ay ne satacaksınız 'Yamaç' usta?

Bak günler su gibi akıyor; dün bu ayın, yarın da önümüzdeki ayın başı be birader!"

İŞTE "ÇUKUR" DİZİSİNİN KONUSU

İstanbul’un en belalı mahallerinden Çukur’un kontrolü Koçova ailesinin elindedir. Koçovalıların Çukur’u yönetirken en önemli kuralları da uyuşturucuya asla izin vermemeleridir. Ancak gözünü bu mahalleye dikmiş ve bu yasağı kırmaya hazırlanan yeni bir grubun ortaya çıkması ile mevcut düzen bozulur. Tam Koçovalıları pes ettirdiklerini düşündüklerinde, ailenin küçük oğlu Yamaç yıllar önce bambaşka bir hayat kurmak için arkasında bıraktığı Çukur’a geri dönecek ve yeni bir dönem başlayacaktır. Yamaç yıllar önce Çukur’u ve ailesini arkasında bırakarak yarınını düşünmediği bir hayata dalmıştır. Karşısına en az kendisi kadar hesapsız, yaralı ve tehlikeli ama bir o kadar da güzel bir genç kadın olan Sena çıkınca sonsuz aşkı bulduğuna inanır. “Ölene kadar mutlu'' olmak üzere bir araya gelen bu genç çiftin hayatına Çukur’un ve Yamaç’ın ailesinin yeniden girmesi ile hiçbir şey artık hayalini kurdukları gibi olmayacaktır. Yamaç yıllar önce Çukur'u ve ailesini arkasında bırakarak yarınını düşünmediği bir hayata dalmıştır. Karşısına en az kendisi kadar hesapsız, yaralı ve tehlikeli ama bir o kadar da güzel bir genç kadın olan Sena çıkınca sonsuz aşkı bulduğuna inanır.

Son zamanların reytingi bol bir başka dizisi "Ufak Tefek Cinayetler"in de olaylar sarmalının "Şarmaşık" isimli mahallede geçiyor olması, yeni dizilerde anlatılan mahalle hikayelerine bir örnek daha oluşturuyor.

"Çukur" gelir düzeyi düşük, karanlık işlerin ve hesaplamaların geçtiği bir mahalleyi temsil ederken "Sarmaşık" yüksek gelirli tabakanın küçük köylere benzeyen site hayatlarındaki hesaplaşmalarını konu ediniyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Kültür Sanat