Gelininin epilepsi hastası kız kardeşine tecavüz etti, serbest kaldı

Gelininin epilepsi hastası kız kardeşine tecavüz etti, serbest kaldı

Türkiye’de cinsel istismar vakalarında vicdanları yaralayan yargı kararlarının son örneği Ankara’da yaşandı. İddiaya göre, 51 yaşındaki Veyis G., 8 Aralık 2015’te gelininin epilepsi hastası kız kardeşi G.D.(22) ile su...

Türkiye’de cinsel istismar vakalarında vicdanları yaralayan yargı kararlarının son örneği Ankara’da yaşandı. İddiaya göre, 51 yaşındaki Veyis G., 8 Aralık 2015’te gelininin epilepsi hastası kız kardeşi G.D.(22) ile su getirmek için araçla bir çeşmeye gitti. 

Milliyet'ten Arif Balkan'ın haberine göre bir süre sonra araç içinde fenalaşan G.D., sara nöbeti geçirdi. Bu sırada hasta kadın, Veyis G.’nin cinsel saldırısına uğradı. Sara nöbeti geçtikten sonra kendine gelen G.D., araçtan inerken üzerinden kanlı bir peçetenin düştüğünü gördü.

G.D. ne olduğunu sorduğunda Veyis G., “Kimseye bir şey söyleme seni öldürürüm'' dedi. Aradan 4 ay geçti. G.D.’nin bedenindeki fiziksel değişimleri fark eden ailesi, genç kadını hastaneye götürdü. Hastanede, bakıma muhtaç durumda olan ve hastalığı nedeniyle mantıklı plan yapma, soyut düşünme gibi yeteneklerini kullanamayan G.D.’nin hamile olduğu ortaya çıktı. Hamileliği sonlandırılan mağdur kadının ailesi savcılığın yolunu tuttu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın olayla ilgili yürüttüğü soruşturmada gebelik tarihinden suç tarihine gidildi. Olayla ilgili bir şey hatırlamadığını belirten tecavüz mağduru G.D.’nin ailesi, dünürleri Veyis G.’den şikâyetçi oldu. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde mağdureden, ceninden ve Veyis G.’den alınan DNA örnekleri karşılaştırıldı. Test sonucunda bebeğin yüzde 99.99 oranında Veyis G.’den olduğu anlaşıldı. Beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı işlenen cinsel saldırı, hürriyetten yoksun bırakma ve tehdit suçlarından dava açılan ve hakkında üç suçtan toplam 47 yıl hapis istenen Veyis G., Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmaya başladı. 21 Haziran’da görülen ilk duruşmada tutuklanan G., önceki gün görülen 6. duruşmada 8 ay sonra ise serbest bırakıldı. Sanığın kendilerini ölümle tehdit ettiğini belirten mağdurenin ailesi karara tepki gösterdi.

Mağdurenin ailesini tehdit etti iddası

Kararı değerlendiren G.D.’nin avukatı Eda Bedir şunları söyledi:

“Sanık, G.D.’nin rızasıyla ilişkiye girdiğini öne sürüyor. Ancak G.D. bakıma muhtaç ve hasta. Cinsel bir farkındalığı bile yok. G.D.’nin engellilik durumuna ilişkin mahkeme 18 Ağustos’ta bir devlet hastanesinden kurul raporu talep etti. Ancak aradan aylar geçmesine rağmen gelmeyen kurul raporu göz önünde bulundurularak sanık tahliye edildi. Suçu işlediği raporlarla ve kendi beyanıyla sabit olan sanığın serbest bırakılması kabul edilemez bir durum. Söz konusu sanık zaten müvekkillerimin ailesini tehdit de etmişti. Bu durumda tutukluluk halinin devamı gerekiyor.''

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.