Genco Erkal: Gençler bütün engelleri aştı

Genco Erkal: Gençler bütün engelleri aştı

Genco Erkal, Bozcaada Notfest Tiyatro Festivali etkinliklerinin ''fiziki şartların uygun olmadığı' gerekçesiyle iptal edildiğini açıkladı. Erkal, gençlerin engelleri aştığını ve Cumhuriyet Meydanında oyununu oynacağını açıkladı.

Usta sanatçı Genco Erkal, Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü'nün Bozcaada Notfest Tiyatro Festivali etkinliklerini “fiziki şartları müsait değil” gerekçesiyle Bozcaada Kalesi'nde yapılmasını engellediğini açıkladı. Erkal, gençlerin engelleri aştığını ve Şahdamarım oyununu Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtının karşısında oynuyacaklarını açıkladı.

Genco Erkal, etkinliğin iptal edilmesi üzerine 'Sudan gerekçelerle kimi kandırdığınızı sanıyorsunuz?' diye sordu.

Usta sanatçı Genco Erkal'ın NOTFEST Tiyatro Festivali’nde 'Bozcaada Kalesi'nin fiziki şartlarının uygun olmadığı' gerekçesiyle iptal edilen yeni müzikli gösterisi "Şahdamarım", bu akşam 20.30'da Bozcaada Cumhuriyet Meydanı'nda izleyicilerle buluşacak.

Genco erkal ve şevket çoruh'un oyunlarına engel

Geçtiğimiz günlerde, tiyatro sanatçıları Genco Erkal ve Şevket Çoruh'un 27 ve 29 Ağustos tarihlerindeki Bozcaada Kalesi’nde sahne alacakları tiyatro oyunları, daha önce resmi izinleri alınmış olmasına rağmen Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından, festivale iki gün kala “Bozcaada Kalesi’nin yoğun katılımlı etkinliklere kalenin fiziki şartları müsait değil” diyerek engellenmişti.

Bozcaada Kalesi’ndeki oyunların engellenmesi üzerine oyunları Bozcaada’nın farklı yerlerinde sahnelemek için Bozcaada Kaymakamlığı ile görüşmeler yapıldığı ve festival tarihlerinde bir değişiklik yapılmayacağı belirtildi.

Erkal paylaşımlarında şu ifadeleri kullandı:

"Bozcaada’dayız. Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü, Bozcaada Notfest Tiyatro Festivali etkinliklerini 'fiziki şartları müsait değil' gerekçesiyle kalede yapılmasını engelledi. Yıllardır bu tür etkinliklerin sürekli yer aldığı kalede en son bir ay önce Gülsin Onay konseri vardı. Bu tür sudan gerekçelerle kimi kandırdığınızı sanıyorsunuz? Biz gerizekalı mıyız? Yıllardır tiyatro, konser, folklor gösterilerine ev sahipliği yapan kaleye ne oldu birdenbire? Başta Bozcaada Kaymakamı olmak üzere bu olayın sorumlularını protesto ediyoruz.

 

Gençler bütün engelleri aşıp Notfest Tiyatro Festivalini gerçekleştirdiler. Bu akşam Şahdamarım’ı Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtının karşısında oynuyoruz"

 

Usta sanaçı Genco Erkal'a "Cumhurbaşkanına hakaret" iddiasıyla 4 yıl 8 aya kadar hapis isteniyor.