Genelgede yok ama... İçki satışı kapanma boyunca yasak!

Genelgede yok ama... İçki satışı kapanma boyunca yasak!

İçişleri Bakanlığının genelgesinde içki satışının yasak olduğu belirtilmedi. Ancak Cumhurbaşkanlığı ve İçişleri Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgilere göre 29 Nisan ile 17 Mayıs arasında içki satışı tamamen yasak olacak.

ABC Gazetesi ÖZEL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dünkü kabine toplantısının ardından yaptığı konuşmada 29 Nisan ile 17 Mayıs arasında 'tam kapanmayı' duyurması "İçki satışı olacak mı?" sorusunu da beraberinde getirdi. Daha önceki sokağa çıkma yasağı sürelerinde içki satışı yasaklanmış ve kamuoyunda bu durum 'hayat tarzına müdahele' şeklinde yorumlanarak tepki çekmişti.

Yasak, genelgede yer almıyor!

İçişleri Bakanlığının tam kapanma konulu genelgesine alkollü içki satışının yasak olduğuna dair bir ibare yer almadı. Cumhurbaşkanı da bu konuda herhangi bir açıklama yapmadı. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, dün akşam üyelerine yolladığı mesajda tekel bayileri de dahil bakkal, market, manav, kasap ve kuruyemişçilerin saat 10.00 ile 17.00 arasında açık olacağını söyledi.

Bendevi Palandöken'in gönderdiği mesaj şöyle:

Sevgili Meslektaşlarım;

 

26.04.2021 Tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19:00'dan itibaren 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05:00'e kadar sürecek olan tam kapanma döneminde kısıtlamanın olduğu günlerde Bakkal, Market, Manav, Kasap, Kuruyemişçiler 10:00 - 17:00 saatleri arasında faaliyet göstereceklerdir. (Pazar günleri Zincir market ve Süpermarketler kapalı olacaklardır)

 

Saygılarımla. Bendevi PALANDÖKEN

TTBP Başkanı Aybaş: Karar ideolojik

ABC Gazetesi'ne konuşan Türkiye Tekel Bayileri Platformu (TTBP) Başkanı Özgür Aybaş, daha önceki mesajlarda alkol satışının yasak olduğunun belirtildiğini ancak bu kez öyle bir ifade bulunmadığını söyleyerek "Biz de alkol satışı olacağını düşündük. Ne genelgede ne cumhurbaşkanının konuşmasında ne de Bendevi Palandöken'in mesajında alkol satışının yasak olacağı belirtilmedi ama bugün öğrendik ki yasak olacakmış" ifadelerini kullandı. Aybaş, söz konusu kararın ideolojik olduğunu ve tekel bayilerini bitirmeye yönelik olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanlığı muhabiri: Alkol satışı tüm günler yasak olacak

Ancak NTV'nin Cumhurbaşkanlığı Muhabiri Serkan Kaya, 29 Nisan ile 17 Mayıs arasında alkol satışının tamamen yasak olacağını söyledi. İçişleri Bakanlığıyla yapılan görüşmelerde de içki satışının yasak olacağı öğrenildi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem