'Genelkurmay Başkanı'nın kim olacağına Gülen mi karar verdi?'

'Genelkurmay Başkanı'nın kim olacağına Gülen mi karar verdi?'

Gizli bir tanığın Akar hakkındaki ''FETÖ’cü iddialardan yola çıkarak kaleme aldığı köşe yazısı Akar tarafından engelletilince karşı yazı kaleme almış ve söz konusu kişinin muvazzaf bir asker olduğunu söylemişti.Bugün...

Gizli bir tanığın Akar hakkındaki ''FETÖ’cü iddialardan yola çıkarak kaleme aldığı köşe yazısı Akar tarafından engelletilince karşı yazı kaleme almış ve söz konusu kişinin muvazzaf bir asker olduğunu söylemişti.

Bugün ise Akar hakkındaki yazılarını sürdüren Yıldız, kamuoyunda ''Kumpas davaları’ olarak da geçen dava süreçlerini hatırlatarak, “Balyoz kumpasıyla hapse atılmasa, normal şartlarda 2015 yılında Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar değil, Korkut Özarslan olacaktı'' diyor.

“O dönemde Özarslan'a kurulan kumpasla ilgili çok ilginç bir ifadeye ulaştık'' diyen Yıldız, 15 Temmuz darbesinden sonra askeri yargıdaki ''FETÖ yapılanması’ soruşturması kapsamında ifade veren bir hakim albayın iddialarından bahsediyor.

2011'de Balyoz'dan tutuklanan komutanların kaldığı Hasdal Cezaevi'nden sorumlu savcılık yapmış bir isim bu tanık. 

Ekim 2012'de Antalya'da düzenlenen “İnsan Hakları Eğitimi'' seminerinden bir anı paylaşan tanık, şu iddiaları sıralıyor:

“Bu şekilde yürüdüğümüz esnada Hakim Albay ..... ..... ....., o dönem Elazığ 8. Kolordu Komutanı iken kurgu davalardan Balyoz davası kapsamında tutuklu olan Korgeneral Korkut Özarslan'ın haksız yere tutuklandığını ve tahliye edilmesi gerektiğini düşündüğünü, bu konuyla ilgili olarak yaklaşık bir ay uğraşarak, o dönemde Fetullah Gülen'in yanında bulunup, çalışmalar yapan kendi öz abisi ile giderek Hüseyin Gülerce ile görüştüklerini, bunun üzerine görüştükleri konuda Hüseyin Gülerce'nin bizzat Fetullah Gülen'le görüştüğünü söyledi.

Hakim Albay, bir süre sonra Hüseyin Gülerce'nin kendisine, konuyu Fetullah Gülen'e aktardığını, Fetullah Gülen'in ise, 'Bu bir cephe savaşı, kurunun yanında yaş da yanabilir' şeklinde cevap verdiğini bildirdiğini anlattı. Ben ağabeyinin Fetullah Gülen'in yanında bulunduğunu ve çalıştığını duyunca, garipsediğimi tepkisel olarak dile getirdim. Bunun üzerine Hakim Albay, 'Ben de Gülenciyim. Ne olmuş yani' şeklinde cevap verdi.''

Müyesser Yıldız ise “İddia doğruysa, ''Kurunun yanında yaş da yakılmak’ suretiyle Özarslan'ın Genelkurmay Başkanlığının önü işte böyle kesilmiş'' görüşünü dile getiriyor.

Yıldız’ın anlattığına göre Özarslan, Hasdal Cezaevindeyken, kendisini ziyaret eden Hulusi Akar'a, “Devre arkadaşım, sana hayırlı olsun demeyeceğim'' sözleriyle tepki göstermiş.

Yıldız'ın yazısının tamamı