Generallerin aileleri gözetim altında tutulmuş

Generallerin aileleri gözetim altında tutulmuş

15 Temmuz darbe girişiminde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak'ın derdest edildiği saatlerde, ailelerinin de Orgeneral Akar'ın...

15 Temmuz darbe girişiminde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak'ın derdest edildiği saatlerde, ailelerinin de Orgeneral Akar'ın darbeci konut astsubayı tarafından lojmanlardaki sığınakta gözetim altında tutulduğu ortaya çıktı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca darbe girişimine ilişkin Genelkurmay Başkanlığındaki eylemlerle ilgili 221 şüpheli hakkında hazırlanan çatı iddianamesinde, Orgeneral Akar'ın konut astsubayı Veysel Tokmak'ın da darbe girişimine katıldığı belirtildi.

İddianamede, Tokmak'ın 16 Temmuz saat 03.00'te başlaması öngörülen darbe girişimi planında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar'ı etkisiz hale getirecek ekibin içinde yer aldığı ifade edildi.

Tokmak'ın darbe girişimi saatinin 20.00'ye çekilmesi nedeniyle Genelkurmay Başkanı'nın konutundan ayrılmadığı belirtilen iddianamede, Orgeneral Akar, Orgeneral Güler ile Orgeneral Çolak'ın eşleri ve çocuklarını gece boyunca lojmanlara ait sığınakta gözetim altında tuttuğu kaydedildi.

Tokmak'ın 28 Temmuz 2016'da 667 sayılı Kanun Hu¨kmu¨ndeki Kararname hu¨ku¨mleri uyarınca Tu¨rk Silahlı Kuvvetlerinden ihraç edildiği aktarılan iddianamede, bo¨ylelikle cemaatin planlayıp sevk ve idare ettigˆi darbe tes¸ebbu¨su¨ne "fail" olarak katıldıgˆının sabit oldugˆu bildirildi.

CEMAAT İLE BAĞININ OLMADIĞINI SAVUNDU

İddianamede ifadesine yer verilen Tokmak, cemaat ile herhangi bir bağının olmadığını savundu.

Genelkurmay Başkanlığı Muhafız Alay Komutanlığı Konutlar Bölgesi'nde konut astsubaylığı görevini 2013'ten bu yana yürüttüğünü belirten Tokmak, 15 Temmuz'da saat 18.00'de İzmir'den gelen eşini karşıladığı Orgeneral Akar'ın gelmemesi ve emir subayı tarafından çıkışla ilgili bilgi verilmemesi nedeniyle konuttan ayrılmadığını ileri sürdü.

Olayların başlamasının ardından, önce Genelkurmay Karargahında tatbikat olduğunu öğrendiğini, ilerleyen saatlerde karargaha sabotaj düzenlendiği bilgisine ulaştığını anlatan Tokmak, Genelkurmay ile irtibat kuramadığını, uçakların sorti yapmasının ardından Orgeneraller Güler ve Çolak'ın ailelerinin, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar'ın eşinin yanına geldiğini söyledi.

Komutanların ailelerini tedbiren konutun altındaki sıgˆınagˆa go¨tu¨rdu¨gˆu¨nu¨, dıs¸arısı aydınlanana kadar burada kaldıklarını ve kendisinin de refakat ettigˆini savunan Tokmak, o gün akşama kadar Koruma Astsubayı Ümit Ördek ile mesaiye devam ettiğini ileri sürdü.

Orgeneral Akar'ın akşam saatlerinde konuta geldiğini belirten Tokmak, konut giris¸inde "Hos¸ geldiniz, gec¸mis¸ olsun komutanım." diyerek karşıladığı Orgeneral Akar'ın, "Sen de paralel degˆil misin?" diye sorduğunu, kendisinin ise "Hayır, degˆilim komutanım." karşılığını verdiğini aktardı.

Yarbay Levent Türkkan'ın kendisi hakkındaki "Cemaat mensubudur." ifadesini neden kullandığını bilmediğini ileri süren Veysel Tokmak, 24 Temmuz 2016'da gözaltına alınıncaya kadar evinde olduğunu söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
GENEL