"Gerekli risk kontrol tedbirlerinin uygulanmaması sonucu"

"Gerekli risk kontrol tedbirlerinin uygulanmaması sonucu"

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, Sakarya'da Büyük Çoşkunlar havai fişek fabrikasındaki patlamamış malzemeleri taşıyan kamyonda meydana gelen patlamayla ilgili açıklama yaptı.

Koramaz, "Gerekli risk kontrol tedbirlerinin uygulanmaması sonucunda yaşanan bu patlama ve can kayıplarının, ülkedeki iş güvenliği alanında yaşanan sorunun büyüklüğünü bir kez daha gözler önüne seriyor" dedi.

Sakarya'nın Hendek ilçesindeki geçen hafta meydana gelen ve 7 kişinin yaşamını yitirdiği, 126 kişinin de yaralandığı Büyük Coşkunlar’ havai fişek fabrikasında patlamamış atık malzemeleri taşıyan kamyonda patlama meydana geldi. Kontollü patlatmak için taş ocağına taşınan atık malzemenin boşaltılması sırasında meydana gelen patlamada 3 askerin şehit olduğu öğrenildi.

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, ihmal, tedbirsizlik ve sorumsuzluklar yüzünden yaşanan can kayıplarının acılarının birbirine karışmaya devam ettiğini söyledi.

'ARTIK YETER'

Koramaz'ın açıklaması şöyle oldu: "3 Temmuz’da Hendek’te yaşanan patlamadan artakalan patlayıcıların taşınması sırasında yaşanan yeni bir patlama bir kez daha yüreklerimize acı düşürdü. Patlamada hayatını kaybeden 3 askerimizin ailesine başsağlığı diliyoruz. Yaralanan 6 askeri personelin en kısa zamanda sağlığına kavuşmasını diliyoruz. Gerekli risk kontrol tedbirlerinin uygulanmaması sonucunda yaşanan bu patlama ve can kayıplarının, ülkedeki iş güvenliği alanında yaşanan sorunun büyüklüğünü bir kez daha gözler önüne seriyor. Artık sistematik hale gelen bu patlama ve iş cinayetlerinin önüne geçmek için derhal ciddi adımlar atılmalıdır. İşçi sağlığı ve iş güvenliği konusu toplumun bütünün ilgilendiren kamusal bir sorundur. TMMOB olarak yıllardır dile getirdiğimiz hukuki adımlar derhal atılarak iş güvenliği alanı, çalışanların can güvenliğini öne alan, işverenin ve kamu otoritesinin sorumluluğunun altını çizen bir çerçevede yeniden düzenlenmelidir."