Gergerlioğlu: Meclis Başkanlığı bana "Pardon" diyor

Milletvekilliğine geri dönen HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Bütün söylediklerimizde haklı çıktık. Meclis Başkanlığı bana ‘Pardon’ diyor. Yanlışı yaptılar ve tarihi bir hataya imza attılar” dedi.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Bütün söylediklerimizde haklı çıktık. Meclis Başkanlığı bana ‘Pardon’ diyor. Beni sevenler, halkım her türlü üzüntüyü yaşamış; Meclis Başkanlığı diyor ki ‘Pardon, gelebilirsin’. Yanlışı yaptılar ve tarihi bir hataya imza attılar” dedi.  

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) hakkında ‘hak ihlali’ kararı verdikten sonra 6 Temmuz’da cezaevinden çıkan Ömer Faruk Gergerlioğlu, milletvekilliğinin iade edilmesi için TBMM Başkanlığı’na dilekçe verdi. Gergerlioğlu, Başkanlık Tezkeresinin Genel Kurul’da okutulmasıyla yeniden TBMM sıralarına döndü.

Milletvekili sıfatını tekrar kazanan Gergerlioğlu, basın mensuplarının soruları üzerine, “Siyasi iktidar benden adeta öç aldı. Gözaltına alınırken darp, hakaret gördük. Bunu da doktor raporuyla belgeledik. Özgürlüğümü gasp ettikleri yetmezmiş gibi bir de yaşamımı gasp ettiler” dedi.

Verilen kararı kendi benliğinde kabul etmediğini belirten Gergerlioğlu, AYM’nin, önceki yargı süreçlerine ders veren bir karara imza attığını belirtti. Gergerlioğlu, “A’dan Z’ye benim, 5 yıldır büyük haksızlıklara uğradığımı söylüyordu bu karar” dedi.

Gergerlioğlu, şunları söyledi:

“Benim hakkım gasp edilmedi, halkın da hakkı gasp edildi. Çünkü halkın iradesini temsil etmeme rağmen bana bu haksızlığı yaptılar; adeta halk cezaevine girdi. 90 gün boyunca cezaevinde adalet ne zaman gelecek diye bekledim. Allaha şükürler olsun. Bütün söylediklerimizde haklı çıktık. Yargı kararının siyasi olduğunu söyledik; haklı çıktık. Meclis’in bunu AYM kararına okumamasını söyledik; haklı çıktık. Meclis Başkanlığı bana ‘Pardon’ diyor. Beni sevenler, halkım her türlü üzüntüyü yaşamış; Meclis Başkanlığı diyor ki ‘Pardon, gelebilirsin.’ Yani Meclis Başkanlığı istese bekleyebilirdi. ‘Bu Meclis için ikinci bir ayıptır’ dedik. ‘İkinci defa aynı yanlışı yapıyorsunuz’. Yanlışı yaptılar ve tarihi bir hataya imza attılar.”

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika