MHP'li Erkan Akçay'dan yanıt: Çin'e savaş mı açacağız?

MHP'li Erkan Akçay'dan yanıt: Çin'e savaş mı açacağız?

HDP Kocaeli millet vekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun '50 milyar için Uygur Türklerini sattınız' sözlerine MHP'li Erkan Akçay'dan yanıt: Çin'e savaş mı açacağız?

"Uygur Türklerinin de hakkını savunan bir partiyiz ve iktidarın Uygur Türklerini sattığını düşünüyoruz. AK Parti ve MHP'siyle, 50 milyar dolar için bu satışın gerçekleştiğini net bir şeklide söylüyorum" ifadelerini kullanan HDP'li Gergerlioğlu’na yanıt veren MHP'li Erkan Akçay, "Ne yapacağız? Çin'e savaş mı açacağız?" diyerek tepki gösterdi.

 

Ömer Faruk Gergerlioğlu 'Uygur Türklerinin de hakkını savunan bir partiyiz'

Türkiye’nin Çin siyaseti konusunda ses çıkarmadığını savunan Gergerlioğlu, “Cumhur İttifakı tek kelime eleştiri yapmıyor. Türk heyeti Çin'e giderek toplama kamplarını inceleyecekti; bir yıldır gitmiyor arkadaşlar, takip ediyorum, bir yıldır gitmiyor. Şu anda biz Halkların Demokratik Partisi olarak Kürtlerin de, Uygur Türklerinin de hakkını savunan bir partiyiz ve iktidarın Uygur Türklerini sattığını düşünüyoruz. AK Parti ve MHP'siyle, 50 milyar dolar için bu satışın gerçekleştiğini net bir şeklide söylüyorum. Varsa hamaset dışında bir sözleri cevap versinler” dedi.

HDP Kocaeli millet vekili Ömer Faruk Gergerlioğlu yaptığı açıklamada

''Geçen sene temmuz ayında, Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan'ın Çin ziyaretinde anlaşma yapıldı, 50 milyar dolarlık bir anlaşma ve ondan sonra, Doğu Türkistan konusunda tıs, ses seda yok. Cumhur İttifakı -Ak Parti ve MHP- tek kelime eleştiri yapmıyor. Neden? 50 milyar dolar anlaşma var!'' ifadelerini kullandı