Gericiler birbirine girdi: Cübbeli, ''rakip'' tarikatın konferansını iptal ettirdi

Gericiler birbirine girdi: Cübbeli, ''rakip'' tarikatın konferansını iptal ettirdi

Akabe cemaatinin lideri Mustafa İslamoğlu’nun Manisa’da vereceği konferans, iddiaya göre İsmailağa cemaatinin isteğiyle iptal edildi.

AKP iktidarı ile birlikte etkisi artan ve hemen her gün bir başka konu ile gündemi işgal eden dinsel yapılanmalar, kendi aralarındaki “ideolojik farklılıklar”ı siyasi nüfuzları aracılığıyla kavga boyutuna taşıyor.

Bu kavgaların son örneği Manisa’da yaşandı. Akabe cemaatinin lideri Mustafa İslamoğlu’nun Manisa’da vereceği konferans iptal edildi. Manisa’daki iptal haberinin ardından, Mustafa İslamoğlu, İsmailağa Cemaati’ni ve cemaatin önde gelenlerinden “Cübbeli Ahmet” olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’yü hedef aldı.

İslamoğlu, konferansının İsmailağa Cemaati müritlerinin baskısı ile iptal edildiğini iddia ederek, resmi sosyal medya hesabından “Papalığın Endülüs’te yaktığı Engizisyon meşalesini, günümüzde Nakşi-Halidi İsmailağa tarikatının müritleri gururla taşıyor! FETÖ gidip CÜTÖ geliyor, ama bizim mağduriyetimiz hiç değişmiyor. Manisa Belediyesi cübbeli trollerin etkisinde kalıp konferansımı iptal etmiş. Devlet kurumlarının da #SözünGücü yerine gücün sözüne destek olmaları yeni bir şey değil. TC’nin açılımı Tarikat Cumhuriyeti olmamalıdır” şeklinde yazdı.

İslamoğlu, “Kur’an müslümanlığı diye bir sapıklık çıktı’ diyen sakalsız kısa cübbeli güruhu gitti, yerini sakallı uzun cübbeli güruhu aldı. Peki, ne değişti? Cübbeli darbeye hayır. Cübbeli Engizisyonun fikre karşı fikri yok. Söze karşı sözü yok. Mekke’deki zihniyet atalarına rağmen #SözünGücü galip geldi. Bugün de #SözünGücü galip gelecek” dedi.

Cübbeli Ahmet’e, “Kur’an’dan intikamlarını Kur’an ehlini susturarak almak istiyorlar” diyerek sert açıklamasını sürdüren Mustafa İslamoğlu şunları söyledi:

“Cübbeli engizisyonun susturmaya çalıştığı konferasın adı KUR’AN’IN DEVRİMLERİ. Onlar Kur’an’ın ilk devirdiğinin ŞİRK DİNİ olduğunu biliyorlar. Kur’an’dan intikamlarını Kur’an ehlini susturarak almak istiyorlar. Din tüccarları, uzatmaları oynuyor. #SözünGücü galip gelecek.

Cübbeli Engizisyon elemanları, Atina’da olsalar Sokrat’ı; Kudüs’te olsalar İsa nebiyi; İskenderiye’de olsalar Hypatia’yı; Mekke’de olsalar Rasulullah’ı; Bağdatta olsalar İmam Azam’ı, Kindi’yi, Taberi’yi; İstanbulda olsalar Molla Lütfi’yi linçe yeltenen ‘kütle’nin içinde olurlardı”