Gezi Direnişi sırasında yaralanmıştı! Dosyasının kapatılması için ‘devlet müdahil oldu’

Gezi Direnişi sırasında yaralanmıştı! Dosyasının kapatılması için ‘devlet müdahil oldu’

Gezi Direnişi sırasında Aydın Aydoğan’ın gaz fişeğiyle ayağından yaralanmasına neden olan olayda görevli 5 polisten ikisinin kask numaralarının İstanbul...

Gezi Direnişi sırasında Aydın Aydoğan’ın gaz fişeğiyle ayağından yaralanmasına neden olan olayda görevli 5 polisten ikisinin kask numaralarının İstanbul Emniyeti’nde görevli olmadığı anlaşıldı. Dosyaya ‘Devlet müdahil oldu’ diyen Aydoğan, 'Valiliğin, dosyanın kapatılması ve ortadan kaldırılması için savcılığa yazı gönderdiğini 'ifade etti.

Gezi'de yaralanmıştı! Dosyanın kapatılması ‘devlet müdahil oldu.’ Gezi Direnişi sırasında Aydın Aydoğan’ın gaz fişeğiyle ayağından yaralanmasına neden olan olayda görevli 5 polisten ikisinin kask numaralarının İstanbul Emniyeti’nde görevli olmadığı anlaşıldı. Savcının dosyayı kriminal dairesine göndermesinin ardından görüntülerde 5 Polis tespit edildi. Dosyaya devletin müdahil olduğunu aktaran Aydoğan, “Valilik, dosyanın kapatılması ve ortadan kaldırılması için savcılığa yazı göndermiştir

Bizler bölge idare mahkemesine yaptığımız itiraz sonucu İdare Mahkemesi bizleri haklı bulmuştur. Faillerin belli olduğu dosyada 6 yıldır 1 cm ilerleyemedik vuran belli emri veren belli. Failleri bir an önce adalet karşısına çıkarılmalarını talep ediyoruz” dedi.

Aydoğan şu açıklamalarda bulundu: 

"Benim bu ülkede hukuka inancım zaten yoktu  Son 6 yıldır Gezi'den sonra tamamen inancım yok oldu.

Gezi öncesini hemen bakarsak baştaki bir yaşam koçu diyeceğim. Ona herkesin yaşama alanlarına müdahale ediyordu. Kimin okuyacağı okumayacağına, kızı erkekli okuyup okumayacağına, kaç çocuk yapacağına, buna karışan başta ki kişi artık her şeye karışıyor adalete müdahale ediyor.

Benim dosya, bin 480 sayfalık bir dosya. 11 savcı değişti. 1 savcı dünyanın sayılı adliye saraylardan birinde öldürüldü. 2 savcı Fetö den gözaltına alındı.

Yüzlerce yazışma buna rağmen hiçbir şey yok!

Dosyam Selim Kiraz döneminde ben dahil 1 kaç arkadaş ve Berkin Elvan dosyası ile beraber krıminal Dairesine gönderildi.

Gelen görüntüler de 5 Polis kask numaralarından tespit edildi 3 belli ismi her şeyi lakin savcılık hiç bir şey yapmıyor. Birde 2 kişi var ki orası tam bir komedi, 2 polisin kask numaraları emniyetten gelen rapor ile beraber... Böyle bir kask numarasının polis envanterinde olmadığı söylenmektedir. Şimdi aklıma bir sürü soru geliyor!

O gün bizlerin yani halkı üzerine ateş eden polisler kimlerdi?

Bu elbiseler ve tüfekler nerede buldular?

Yani öyle şeyler yaşadık ki bunların ile günlerde hukuk fakültelerinde ders olarak anlatacağına inanıyorum. Dosya ya valilik müdahil oldu dosyanın kapatılmasını istedi. Ve dosyayı faili meçhul suçlar bürosuna gönderdiler. Bizler İdare Mahkemesine başvurduk. Valiliğin böyle bir yetkisi olmadığını söyledik.

İdare Mahkemesi talebimizi haklı buldular ve dosyayı tekrar alıp memur suçlarına gönderdik. İdare Mahkemesi valiliğin böyle bir yetkisi olmadığı ve 'soruşturmanın ivedilikle devamı' diye gönderdiği yazıya istinaden en son gelen yazıda mart ayında böyle kask numaraları yok deniyor.

Şimdi halkımıza soruyorum! Bu Polis elbisesi ile halka hedef gözetmeden ateş açan kim veya kimler? Hukuk devletinde, devlet suçlu kim olursa olsun adalet önüne çıkarıp gereken cezayı vermekle mükelleftir.

AKP iktidarının 17 yıldır ülkeyi getirdiği nokta bu maalesef. Ama biz bu günlerinde geçeceğine inanan az ama çok büyük hayalleri olan yürekli insanlarız.

Adalet istiyoruz ve bu yüzden korkmuyoruz, haklıyız!

Adaletsizlik yapanlar unutmasınlar en çok ona onu halktan yoksun bırakanlar bir gün ona muhtaç kalacaktır. Bizleri adalete hukuka muhtaç bıraktılar ama bugünlerde geçecek inanıyorum.

Dosyayı en son yapacağımız AİHM'e göndereceğiz. Etkin soruşturma yapılmadığı için oradan bir karar çıkacağına inanıyoruz."

"Tasfiye edilen subaylar darbeyi engellemişti" - 18 Dakika (2 Ağustos 2019)