Gökçek’in projesi için ABD’ye 650 bin liralık ‘inceleme gezisi’

Gökçek’in projesi için ABD’ye 650 bin liralık ‘inceleme gezisi’

2013'te ABD'nin Orlando eyaletinde bulunan tema parklarda yapılan çalışmalar kapsamında belediye bütçesinden 650 bin TL harcandığı ortaya çıktı.

2013'te ABD'nin Orlando eyaletinde bulunan tema parklarda yapılan çalışmalar kapsamında belediye bütçesinden 650 bin TL harcandığı ortaya çıktı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden istifa ettirilen AKP’li eski başkan Melih Gökçek döneminde yaptırılan Ankapark için yapılan harcamaların bir yenisi daha belgelendi. İnşa sürecinde Atatürk Orman Çiftliği arazisine zarar verdiği gerekçesiyle eleştirilen ve 750 milyon dolara mal olduğu belirtilen Ankapark için ABD’de yapılan inceleme çalışmaları kapsamında belediye kasasından 650 bin TL çıktı.

ANKAPARK, BAŞKENTİN ORTASINDA DEMİR YIĞINI OLDU

Tartışmalı şekilde Atatürk Orman Çiftliği arazisine inşa edilen ve “turist rekoru kıracağı” iddia edilen Ankapark, beklenilen ilgiliyi göremeyince kapatıldı. Başkentin göbeğinde koca bir demir yığını haline dönüşen tesisin girişlerine kilit vurulurken personelin büyük bölümü işten ayrıldı. Çürümeye terk edilen oyuncakların bakımını yapmakla görevli personel de ödeme alamadıkları gerekçesiyle iş bıraktı.

Ankapark’ın inşa süreci başlamadan iki yıl önce, 2011 yılında ABB’ye devredilen AOÇ Hayvanat Bahçesi de 2013 yılına kadar bakımsız kalmasının ardından sessiz sedasız kapatıldı. Ankapark’ın çalışmaları başlayınca birçok hayvan, yakın illere gönderildi. Gökçek yönetimindeki ABB’nin, AOÇ Hayvanat Bahçesi ile Tema Parkı Projesi’ne (Ankapark) ilişkin ABD’de incelemelerde bulunması için özel bir firmayla anlaştığı öğrenildi.

‘İSTİSNAİ ALIM’

Birgün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre 2013 yılında sözleşmesi imzalanan anlaşma kapsamında el sıkışılan şirkete 649 bin TL ödendi. Sözleşme kapsamında şirketin, ABD’nin Orlando eyaletinde bulunan tema parklarda inceleme ve araştırma yapacağı ifade edildi. Kamu İhale Kanunu’nun belediye şirketlerine istisna kapsamında hizmet alımı imkanı sağlayan, “3-g” maddesine dayanılarak yapılan ihalenin yaklaşık maliyetinin ise 670 bin TL olduğu bildirildi.

‘VATANDAŞA SORACAĞIZ’

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’li Belediye Başkanı Mansur Yavaş, mayıs ayında yaptığı açıklamada, işletmeci firma yükümlülüklerini yerine getirmezse ihtarname yollayacaklarını ve belediyenin parka el koyacağını söyledi. Ankapark’a çok pahalı binalar ve konferans salonları yapıldığını anlatan Yavaş, “Vatandaşlarımızla birlikte burayı nasıl değerlendireceğiz diye bakacağız, bazı projelerimiz var ama tabii ki vatandaşlarımıza sorarak karar vereceğiz” dedi. Parkın yeniden çalıştırılması için sıfırdan bakım gerekeceğini bunun da ekstra maliyete yol açacağını ifade eden Yavaş, “Değerlendirmeye çalışacağız. Binaların, aletlerin yıpranması hep bize, halkımıza maliyet” diye konuştu.

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.