Gök’ün ilk duruşması 23 Şubat Salı günü Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesinde.

Haberin Var Mı inisiyatifi, gazeteci Abdurrahman Gök’ün ilk duruşmasının yarın (23 Şubat Salı) Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesinde olacağını duyurdu.

Abdurrahman Gök gazeteci.

Yıllardır kritik yerlerde kritik zamanlarda canını ve hürriyetini tehlikeye atarak gazetecilik yapıyor.

Bir çoğumuz onu, 21 Mart 2017 günü Diyarbakır’da Newroz alanına girmek isterken polis tarafından öldürülenKemal Kurkut’la ilgili haberleri ve can yakıcı fotoğraflarıyla tanıyoruz.

Gök, gözünün önünde cereyan eden olayın fotoğraflarını çekmese, tanıklığıyla birlikte haberleştirmese ve o sırada çalıştığı DİHA ajansı bunları yayınlamasa, Kemal Kurkut’un ölümü Valilik açıklamasındaki ifadeyle “canlı bomba” olduğu öne sürülerek meşrulaştırılacaktı.

Yine onun sayesinde Newroz’a katılmak için Diyarbakır’a gelen üniversite öğrencisi Kemal Kurkut’un öldürülmesi soruşturma konusu oldu, onu öldüren atışı yapan polis memuru yargılandı, ama geçtiğimiz Kasım ayında “kurşunun sekmiş olduğu” kanaatiyle beraat etti.

Ama haberleri ile “rahatsız eden” Abdurrahman Gök cezasız kalamazdı. 2018 yılında gözaltına alınıp bırakılan meslektaşımız hakkında iki yıl soruşturma yürütüldü, telefonları dinlendi ve geçen yılın sonuna doğru da dava açıldı.

Abdurrahman Gök doğrudan Kurkut haberiyle suçlanmıyor ama yaptığı çok sayıda haber, röportaj ve mesleki telefon görüşmeleri “örgüt propagandası” ve “örgüt üyesi olma” kanıtı sayılarak hakkında 7 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Gök’ün ilk duruşması 23 Şubat Salı günü Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesinde.

HaberinVarMı İnisiyatifi

 

 

Medya