Google çalışanları Pentagon’u ve kararı protesto etti: Kriz çıktı

Google çalışanları Pentagon’u ve kararı protesto etti: Kriz çıktı

İnsansız Hava Araçlarının çektiği görüntüleri analiz etmesi için üretilen ’Project Maven’ Google’da kriz çıkardı.

Teknoloji devi Google’ın binlerce çalışanı, şirketin ABD Savunma Bakanlığı Pentagon ile beraber yürüteceği projeye karşı çıkan bir kampanya başlattı. New York Times’ın haberinde, içlerinde yüksek mühendislerin de bulunduğu 3 bin 100 Google çalışanı, şirketin CEO’su Sundar Pichai’ya yazdıkları mektupta, Pentagon ile işbirliği yapılan Project Maven’da çalışmak istemediklerini belirtti.

Project Maven, insansız hava aracı drone’lara yönelik bir yapay zekâ programı. Google ve Pentagon’un beraber giriştiği projede insansız hava araçları için daha etkin bir görüntüleme teknolojisinin geliştirilmesi amaçlanıyor.

’GOOGLE SAVAŞ İŞİNDE OLMAMALI’

Projeye karşı kaygıların dile getirildiği mektupta “Google’ın savaş işinde olmaması gerektiğini düşünüyoruz” ifadesi kullanıldı. BBC Türkçe’nin yer verdiği habere göre mektupta Project Maven’ın Google’ın şirket değerleriyle çeliştiği söylenirken “Amerikan hükümetine askeri keşif teknolojisi geliştirmenin ölümcül sonuçları olabilir ve bu kabul edilemez” ifadesi yer aldı.

google.jpg

Bu mektubun ortaya çıkması üzerine direkt mektuptan bahsetmeden bir açıklama yapan Google, “Makine öğreniminin herhangi bir askeri amaçla kullanılmasının endişe doğuracağını” söyledi. Bu yüzden şirket içinde bu konunun önemle ele alınacağı ve çalışanların bu tartışmalarda yer almasının çok hayati olduğu vurgulandı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem