Google siyasi mailler için harekete geçti

Google siyasi mailler için harekete geçti

Google, ABD siyasi kampanyalarından gelen e-postaların otomatik olarak spam klasörüne atılmak yerine kullanıcıların Gmail gelen kutularına ulaşmasını sağlamanın bir yolu üzerinde çalışıyor.

Şirket, Federal Seçim Komisyonu’ndan “FEC’ye kayıtlı yetkili aday komiteleri, siyasi parti komiteleri ve liderlik siyasi eylem komitelerinden” gelen e-postaların Gmail’in kimlik avı kurallarına uydukları sürece spam tespitinden muaf tutulmasına yönelik bir planın onaylanmasını istedi.

Google sözcüsü José Castañeda,verdiği demeçte, “Gmail’in istenmeyen e-postaları en aza indirmek de dahil olmak üzere tüm kullanıcılarımız için harika bir deneyim sunmasını istiyoruz, ancak e-postaları siyasi bağlantıya göre filtrelemiyoruz” dedi. Pilot program “siyasi toplu göndericiler için gelen kutusu oranlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir ve e-posta teslim edilebilirliği konusunda daha fazla şeffaflık sağlarken, kullanıcıların e-postaları spam olarak etiketleyerek veya abonelikten çıkarak gelen kutularını korumalarına izin verebilir.”

Google siyasi mailler

Google siyasi mailler üzerine çalışıyor

Proje devam ederse, kullanıcılar bir kampanyadan ilk e-posta aldıklarında göze çarpan bir bildirim görecekler. Bu tür e-postaları almaya devam etmek isteyip istemedikleri sorulacak. Kampanya bildirimlerini daha sonra da devre dışı bırakabilecekler. Bu, özellikle ilk etapta onları almak için kaydolmayan kullanıcılar için istenmeyen kampanya e-postalarının azaltılmasına yardımcı olurken, yine de gelen kutularına ulaştıklarından emin olunacak.

Google siyasi mailler

Google, Gmail’in birçok kampanya e-postasını spam klasörüne koymasının temel bir nedeninin, diğer kullanıcıların mesajları genellikle spam olarak işaretlemesi olduğunu belirtti. Bu yılın başlarında bir Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesi araştırması, Gmail’in ABD’nin 2020 kampanyası sırasında Cumhuriyetçilerin kampanyalarından gelen e-postaları algoritmik olarak spam olarak filtrelemesinin Yahoo ve Microsoft Outlook’un bunu yapmasından daha olası olduğunu buldu.

Google siyasi mailler

Cumhuriyetçi liderler bu ay, e-posta servis sağlayıcılarının kampanya mesajlarını otomatik olarak spam klasörüne koymasını yasa dışı kılmayı amaçlayan bir yasa tasarısı sundu. Ayrıca operatörlerin, kampanya mesajlarının kaç kez spam olarak işaretlendiğini ve hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat partilerden gelen e-postaların dökümünü içeren üç ayda bir şeffaflık raporu yayınlamasını gerektirecek. Ayrıca, sağlayıcıların hangi kampanya e-postalarının spam olarak işaretleneceğini belirlemek için kullandıkları araçları açıklamaları gerekecektir.

Uzay turizmi iklim felaketine yol açabilir

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji