Gördüğünüz her karekodu telefonunuza okutmayın

Gördüğünüz her karekodu telefonunuza okutmayın

Telefonlar tarafından okutulduktan sonra belli yerlere yönlendirme yapmaya yarayan karekod uygulamasına karşı bilişim uzmanları uyardı.

Dolandırıcılar yeni bir yöntem geliştirdi. Hazırladıkları karekodları kentin çeşitli yerlerine dağıtan dolandırıcılar ağlarına düşecek kişileri bekliyor. Kodu okutan kişi ise dolandırıcıların ağına düşerek bazı bilgilerini karşı tarafa aktarabiliyor ya da istem dışı arama yapabiliyor.

“YÖNLENDİRİLEN SİTELERE GÜVENMEYİN”

WebTekono’da çıkan habere göre, bir güvenlik yazılım firmasında pazarlama müdürü olarak çalışan Ünsal Yurdakonar, sahte bir karekodla telefondan otomatik aramalar yapılabileceğini ifade etti. İstanbul Teknik Üniversitesi Bilişim Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Bıçakcı ise yaptığı açıklamada ”QR kodlar bir afişe asılı ve afişle ilgili bilgi almak istiyorsunuz. Oradaki QR kodu değiştirebilirler, üzerine sahte başka bir QR kodu yapıştırabilirler. Bu tür risklere karşı biraz daha uyanık olmakta fayda var. QR koda bakarak veya gidilen siteye bakılarak anlayabilme imkânınız çok bulunmaz. QR kod aracılığıyla mobil cihazınıza kötü amaçlı bir yazılım, virüs indirebilirsiniz. Burada QR kodunu okuttuktan sonra bir yazılım indirilmesi söz konusu olursa bu yazılımı indirmemenizi bilhassa öneririm.” ifadelerine yer vererek bilinçsiz QR kod kullanımının yol açabileceklerini hakkında uyardı.

KRİPTO PARA TEHLİKESİ

Aynı zamanda ödeme yapma gibi işlemlerle kripto paralar üzerinden de dolandırıcılık vakalarının olabileceğine vurgu yapan Bıçakçı, bu konuda da ”QR kod üzerinden bir ödeme de yapabilirsiniz, bu ödeme eğer sizin istemediğiniz bir kişiye ait bir ödeme ise ve bu Bitcoin üzerinden yapılan bir ödeme ise bunu geriye alma şansınız yok. Bir bankacılık elektronik transferinde bulunacaksınız, o IBAN numarasını da QR kod haline getirebilirsiniz elbette. IBAN numarasını değiştirip başka bir saldırganın bu saldırıyı yapan kişinin adresi ile değiştirdiği anda sizin yapmış olduğunuz transfer başka bir hesaba gidecektir” ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji