Gözaltındaki Müyesser Yıldız’dan hakkındaki suçlamalara yanıt

Gözaltındaki Müyesser Yıldız’dan hakkındaki suçlamalara yanıt

"Askeri casusluk suçlamasıyla" gözaltına alınan Oda TV Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız, avukatları aracılığıyla mesaj gönderdi.

"Askeri casusluk suçlamasıyla" gözaltına alınan Oda TV Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız, avukatları aracılığıyla mesaj gönderdi. Yaptığı telefon görüşmelerini haberleştirmediği için suçlanan Yıldız, "Haberi yapsan devlet sırlarını ifşa ile suçlanacaksın" tepkisi gösterdi.

Dün sabah saatlerinde TELE1 Ankara Temsilcisi İsmail Dükel ile birlikte gözaltına alınan Oda TV Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız, yaptığı 29 telefon görüşmesini haberleştirmediği için "askeri casusluk" iddiasıyla suçlandı.

“Doğruları konuşan gazetecilere gözdağıdır, iktidar gözaltıları şova çeviriyor!”

İki gündür Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde gözaltında tutulan Yıldız, avukatları aracılığıyla yeni bir mesaj gönderdi.

'YAPILMAYAN HABERİN HESABI SORULMAK İSTENİYOR'

Hakkındaki suçlamalara yanıt veren Yıldız, mesajında şunları kaydetti:

"Gazetecilik bir kez daha yargılanmak isteniyor. Ama iş bu kez öyle bir boyuta geldi ki, yapılmayan haberin hesabı sorulmak isteniyor. Haber kaynağı ile bir şey konuştun, ikna oldun veya olmadın veya doğrulatamadın veya devletin güvenliği açısından sakıncalı buldun; haberi yapmazsın. Veya ilgi ve bilgi alanına girmediğinden yapmazsın. Ben bir haberi en az 3 kaynaktan doğrulatmadan yapmam. Hele devletin güvenliğini ilgilendiren konularda -değil kelimeleri- noktayı, virgülü dahi düşünürüm.

'HABERİ YAPSAN DA DEVLET SIRLARINI İFŞA İLE SUÇLANACAKSIN'

Biriyle görüşmüşüm, söyledikleri doğru ya da yanlış, haberi yapmayınca, ‘Niye haber yapmadın?’ denerek casus olmakla, haberi yapsan da devlet sırlarını ifşa ile suçlanacaksın. "Kırk katır mı kırk satır mı?" yani. Çağ atlayan Türkiye böyle bir suçlamayı da gördü.

Vatandaşımızın anlaması için şu örneği vermek istiyorum: Yolda yürüyorsun, kiraz alıp evine geliyor ve o kirazı yemiyorsun. Sonra gelip sana: "kirazı neden yemedin?" diye sorulması gibi bir şey bu.

Bu anlayış ve sorun nereden kaynaklanıyor? Siyasete bulaşmış yargı mensupları gerçekçilik duygusunu ne zaman ve nasıl yitirdi? Öncelikle bunları sorgulamamız gerek.

İkincisi, devleti yönetenler basını ‘bana biat eden, istediğimi yazan ve beni öven’ diye tanımlıyor. Bunun dışındakileri düşman, terörist ya da casus olarak görüyor. Bu ülke o kadar mı geriledi ki bağımsız ve tarafsız basının, basın mensuplarının olabileceği gibi bir anlayış yok? Bunu hiç görmediler mi, yaşamadılar mı?

Bugünün muktedirleri, geçmişte mağduriyet yaşadıklarında, onlara sahip çıkan gazetecilere terörist ve casus mu deniyordu? Maalesef bu çağda bir kez daha bunları konuşmak zorunda kalıyoruz.”

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Politika