Greenpeace’ten imza kampanyasına çağrı: Sen de şimdi harekete geç

Çanakkale ve Zonguldak'ta faaliyet gösteren termik santrallerden yayılan partiküler maddelerin birçok şehre ulaştığına dikkat çeken Greenpeace Türkiye, "Sen de şimdi harekete geç, PM 2.5 ve diğer kirleticiler havada kalmasın."

Uluslararası çevreci sivil toplum kuruluşu Greenpeace Türkiye, Çanakkale ve Zonguldak'ta faaliyet gösteren kömürlü termik santrallerden yayılan PM2.5'un (partiküler madde) İstanbul, Ankara, Eskişehir, Edirne, Balıkesir başta olmak üzere birçok şehre ulaştığını açıkladı.

Hava kirliliğinin kilometrelerce mesafe katedebileceğini gösteren bir bilgisayar simülasyonunun görüntülerini paylaşan Greenpeace Türkiye, "Sadece görüntüdeki yerler değil, hava koşullarına bağlı olarak diğer bölgeler de farklı zamanlarda etkileniyor. Sen de şimdi harekete geç, PM 2.5 ve diğer kirleticiler havada kalmasın. Kampanyaya imza vermek için bağlantıya tıkla" notunu düştü.

Greenpeace Türkiye'nin Twitter hesabından paylaşılan videoda şu ifadeler yer aldı:

"Kömürlü termik santral bölgelerinde gerçekleşen modelleme çalışmaları santrallerin neden olduğu PM2.5 kirliliğinin, kilometrelerce ötedeki şehirlere ulaştığını gösteriyor. Hava kirliliği sağlığımızı tehdit ediyor. Temiz hava için harekete geç."

Yaşam