Gülen'in yardımcısı Latif Erdoğan'dan çarpıcı itiraf; Cemaati MİT ve ABD destekledi!

Gülen'in yardımcısı Latif Erdoğan'dan çarpıcı itiraf; Cemaati MİT ve ABD destekledi!

Bir dönem Fethullah Gülen’in en yakınlarındaki kişilerden biri olan ve TSK örgütlenmesinin ''imam’lığını da yapan Yeni Akit yazarı Latif Erdoğan, Cemaat’in ABD tarafından kurdurulduğunu açıkladı. Latif Erdoğan, Gülen'in...

Bir dönem Fethullah Gülen’in en yakınlarındaki kişilerden biri olan ve TSK örgütlenmesinin ''imam’lığını da yapan Yeni Akit yazarı Latif Erdoğan, Cemaat’in ABD tarafından kurdurulduğunu açıkladı. Latif Erdoğan, Gülen'in 1970'li yılların başında Ankara'da "Vehbi Koç'un evinde dönemin MİT Müsteşarı General Fuat Doğu'dan aldığı direktiflerle Cemaat örgütlenmesine girdiğini" söyledi.

CNN Türk’te Didem Arslan Yılmaz’ın programına katılan Latif Erdoğan, Gülen Cemaati’nin bir dönem MİT tarafından destek gördüğünü belirterek, “Bu konuda kesin bir ifade kullanmak istiyorum. MİT, bir dönem Gülen Cemaati’ni destekledi. Cemaat’i, MİT aracılığıyla ABD kurdurmuştur'' diye konuştu.

Bilindiği gibi ABD ve NATO, Sovyetler birliği'nin güneyden kuşatmak, solun yükselişini ve iktidarı gelişini önlemek için "Yeşil Kuşak" doktirinini geliştirmiş, bu çerçevede islamcı hareketlerle işbirliği yapmıştı.  

TSK içerisinde yüzde 80-90 civarında Gülen Cemaati mensubu askerin olduğunu öne süren Erdoğan “Bunlar, küçük yaşlardan itibaren ''Ben kullanılmaya hazırım’ mantığında insanlar. Bu mantıkla yaşayan biri için her şey söylenebilir'' dedi.

"AKIN ÖZTÜRK HARİÇ HEPSİNİ TANIYORUM"

Geçmişte Fethullah Gülen'in en yakınındaki isimlerden biri olan Erdoğan şöyle devam etti: "Gülen 90 yılında bana hayatını anlatan tek insandır. Elimde çok döküman ve bilgi var. Çevresiyle ilgili yaptığımız görüşmeler var. TSK’daki yapılanmaları da zannediyorum ki 76 yıllarına dayanan bir süreç ama bireysel bir yapılanma bu. Kurumsal olarak 80’li yıllarda çalışma yaptılar. Yapılanmanın başına bir kişiyi koymaları da 86’dan sonra gerçekleşiyor. 3-4 ay evvel ordu içindeki varlıklarının yüzde 90 dedim. Şu anda ekranda gördüğüm o generallerin, Akın Öztürk hariç hepsini tanıyorum ben. Talebelik dönemlerinden biliyorum, Gülen’in yanına gidip geliyorlardı. Şey var mesela, Hulusi Akar’a, ''Seni Fethullah Gülen ile görüştürelim’ diyen asker. O Gülen’in talebelerinden birisiydi. Gülen’in yanına cumartesi pazar tatil günlerinde İstanbul’da veya İzmir’de gelip kalan insanlardı.''

'HÜSEYİN ÇELİK DÖNEMİNDE MEB'DE CİDDİ YAPILANMA OLDU'

Erdoğan, eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in Nur talebeleri ile irtibatı olan bir insan olduğunu ileri sürerek, "Harun Tokak, Van imamıyken orada beraber dostane ilişkileri olduğunu biliyorum. O dönemde ciddi bir şekilde Milli Eğitim Bakanlığı'nda yapılanma olduğunu biliyorum" ifadelerini kullandı.

Latif Erdoğan, Gülen'in bir dönem (1970'li yılların başları olmalı-abc) Ankara'da "Vehbi Koç'un evinde Fuat Doğu'dan aldığı direktiflerle cemaat örgütlenmesine girdiğini" de söyledi. Bu sözler sosyal medyada da yankı uyandırdı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem