Gümüşhane'de 'polis' protestosu sürüyor

Gümüşhane'nin Kelkit ilçesinde önceki gün polisin dur ihtarına uymadığı gerekçesi ile ateş açarak boynundan yaraladığı motosiklet yolcusu Serkan G'nin yaşam mücadelesi sürüyor. Yurttaşlar emniyet müdürlüğü önünde protesto yaptı.

Gümüşhane'nin Kelkit ilçesinde önceki gün polisin dur ihtarına uymadığı gerekçesi ile ateş açarak boynundan yaraladığı motosiklet yolcusu Serkan G'nin yaşam mücadelesi sürüyor. Çok sayıda kişi İlçe Emniyet Müdürlüğüne gelerek polisin motosiklettekilere ateş açmasını protesto etti.

Evrensel'e konuşan Serkan G’nin amcasının oğlu Mikail G, konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı: 

Burada zaten polisler de birçok motosikletinin ehliyeti ya da ruhsatı olmadığını biliyor. Gençlerin bu nedenle panik yaparak durmadıklarını anlamak çok zor değil. İlçemizde herhangi bir terör vs. eylemi de yok. Buna rağmen silah kullanılıyor.

Serkan G'nin ağır yaralandığı olay 19 Temmuz günü saat 16.30 civarında Kelkit ilçe merkezinde yaşandı. Polisler, 'dur' ihtarına uymadığı gerekesiyle motosikletli 2 kişiye takip sonrası ateş açıp motosikletin arkasındaki Serkan G.’yi boğazından vurdu. Bayramdan bir önce yaşanan olayda ağır yaralanan 30 yaşındaki Serkan G.’nin yoğun bakımda tedavisi sürüyor. Motosikleti kullanan Murat G. ise olay sonrası gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı. Görevli polisler hakkında soruşturma açıldığı bildirildi.

Yurttaşlardan protesto

Yaşananlara tepki gösteren gençlerin aileleri ve çok sayıda Kelkitli bugün İlçe Emniyet Müdürlüğü önüne gelip polisin ateş açmasını protesto etti. Silah kullanan polislerin açığa alınmasını ve yargılanmasını isteyen Kelkitliler, "Katil polis istemiyoruz" sloganları attı. Zaman zaman polis ve yurttaşlar arasında arbede yaşandı.

Yurttaşların tepsisinin sürmesi üzerine Kelkit Kaymakamı Aziz Onur Aydın gelerek bir açıklama yaptı. Aydın'ın açıklaması sık sık öfkeli yurttaşlar tarafından kesildi. Adli ve idari soruşturmanın devam ettiğini, görevli memurun hatası olup olmadığının incelendiğini söyleyen Aydın, kalabalığa Serkan G'nin hayati tehlikeyi atlattığı bilgisini paylaştı.

Sık sık Kaymakam'ın söylediklerine tepki gösteren yurttaşlar, kentlerinin huzurlu bir yer olduğu, terör olaylarına rastlanmadığını dile getirerek polisin giden motordaki yolcuya ateş açmasının açıklanamaz olduğunu ifade etti.

Yurttaşların Emniyet Müdürlüğü önündeki tepkisi ve Kaymakam Aydın'ın açıklamaları Nihat Zeyrek tarafından kaydedildi.

Yerel Gündem