Gündeme oturacak ‘Saray’dan bakanlıklara talimat gitti’ iddiası

Gündeme oturacak ‘Saray’dan bakanlıklara talimat gitti’ iddiası

Saray'dan bakanlıklara atama ve kararlara imza atmama talimatı gittiği iddia edildi.

AK Parti’nin geçen hafta gerçekleştirilen 7. Olağan Kongresi ardından kabine değişikliği yapılacağına ilişkin iddialar kulislerde gündem olmayı sürdürüyor.

Cumhurbaşkanlığı’ndan bakanlıklara verildiği belirtilen talimat, kabine değişikliği sinyali olarak yorumlandı.  Cumhurbaşkanlığından; Bakanlıklara, bünyelerinde yeni bir atama ve herhangi bir karara imza atmama talimatı iletildi. AKP 7. Olağan Büyük Kongresi'nde, parti yönetimine bazı yeni isimler girmiş ve birçok isim de çizik yiyerek liste kalmıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un koltuklarına yeni isimlerin atanacağı belirtilmişti. AKP kongresinin hemen öncesinde konuşan AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, "Kabine değişikliği olacak mı?" sorusuna "Cumhurbaşkanı yeni bir düzenlemeye gidecektir. Önümüzdeki günlerde bunu göreceğiz" cevabını vermişti.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik ise, kabine değişikliği yapılacağı iddialarına dair yaptığı açıklamasında, “Cumhurbaşkanımızın takdirinde bir konu. Var ya da yok demek, şu tarihte olacak demem gibi bir şey söz konusu değil ama siz de bilirsiniz. Bu durumlarda bütün tahminler boşa çıkar. Tamamen Cumhurbaşkanının takdirindedir” demişti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika