Güneş sistemi gözlemlerinde yıldızlararası ziyaret

Güneş sistemi gözlemlerinde yıldızlararası ziyaret

Gelişmiş teleskoplar ile birlikte son derece rahat bir şekilde gözlemlenebilen Güneş sistemimize yıldızlararası bir nesne geldi. İşte haberimizin detayları.

Gelişmiş teleskoplar ile birlikte son derece rahat bir şekilde gözlemlenebilen Güneş sistemi, yıldızlararası bir nesne geldi. İşte haberimizin detayları.

Gb00234 ismi verilen yıldızlararası bu nesne çok hızlı bir şekilde hareket ediyor. Ayrıca Güneş sisteminde yer alan hiçbir gezegenin çekim alanına da girmeyen bu nesne büyük şaşkınlık yarattı. Kırım’da bulunan MARGO adlı kendi gözlemevini kullanan Gennady Borisov isimli amatör bir astronom bu gök cisimlerini ilk defa keşfeden kişi oldu.

Ekim 2014’te 1I/ 2017 U1(Oumuamua) ismi verilen bir nesne Güneş sistemimize giriş yaptı ve kısa sürede önemli bir yol aldı. Bilim insanları bu nedenle gök cismini incelemekte çok zorlandılar.

Amatör astronom tarafından yapılan yeni keşife göre; yıldızlararası nesneyi incelemek daha kolay olacak. Muhtemelen uzun bir süre Güneş sisteminde kalacak olan bu yabancı cisim, birçok kontrolden geçecek. Minor Planet Center’dan gökbilimci Matthew Payne, gök cisminin hiperbolik hareket ettiğini geç fark ettiklerini ifade etti.

Apple sınıfta kaldı! Dağ fare doğurdu!

Yıldızlararası uzaydan gelen bu tür cisimler akıllara birçok soruyu da getiriyor. Her ne kadar şu anda bu tür cisimleri inceleyebilecek hızda uzay gemilerimiz olmasa bile, ilerleyen yıllarda muhtemelen çok daha uzak bölgelerde yeni keşifler gerçekleştirilecek. Sizce de yıldızlararası bölgelerden gelen bu tür cisimler bizlere neyi gösteriyor? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden aktarabilirsiniz.